STRNAD, J. Akumulace energie do stlačeného vzduchu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Klimeš, Lubomír

Student Jan Strnad se ve své bakalářské práci zabýval akumulací energie do stlačeného vzduchu (CAES technologiemi). Hlavním cílem bylo provést rešerši současného stavu problematiky, provést zhodnocení tohoto stavu a poukázat na vybrané existujicí systémy, které tuto technologii využívají. Výsledkem je poměrně přehledná práce, která ale trpí níže uvedenými nedostatky. V první části práce jsou uvedeny teoretické základy z termodynamiky ideálního plynu a termodynamických dějů. V další části jsou pak rozebrány jednotlivé typy CAES systémů a jejich koncepce. Poslední částí je stručná diskuze a závěr. Práce je ryze rešeršního charakteru. Student si během zpracování tématu práce rozšířil svoje znalosti z bakalářských předmětů o problematiku, která není součástí základních kurzů. Oceňuji, že student pracoval samostatně a byl schopen vyhledat a zpracovat informace včetně cizojazyčných zdrojů. Práce je poměrně dobře čitelná a má dobrou grafickou úpravu. V textu se ale také vyskytují některé neobratné formulace, překlepy a gramatické chyby. Práce také obsahuje některé formální nedostatky a nedokonalosti. Student některé dílčí části své práce konzultoval s vedoucím, ale finální verzi práce k závěrečnému posouzení už vedoucímu neposkytnul, což je důvodem některých nedokonalostí. Přestože vedoucí práce navrhoval studentovi, aby vypracoval a do práce zahrnul jednoduchou energetickou a ekonomickou analýzu využití CAES systému s termodynamickým výpočtem (čímž by kapitoly 1 a 2 dostaly v práci svůj význam), student tuto část nerealizoval. Z tohoto pohledu je pak účel uvedených kapitol v práci poměrně nejasný. Rovněž i kapitola 6 týkající se využití stlačeného vzduchu v praxi je diskutabilní, protože se tématu práce týká spíše okrajově. V práci by rovněž bylo vhodné uvést také popis technologií, které se využívají pro stlačení vzduchu do CAES systémů (kompresory) a zpětné získávání elektrické energie ze stlačeného vzduchu (turbíny/generátory). Práce obsahuje všechny náležitosti na ni kladené, cíle práce byly splněny. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení uspokojivě/D.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita E
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Mauder, Tomáš

Bakalářská práce pana Jana Strnada s názvem AKUMULACE ENERGIE DO STLAČENÉHO VZDUCHU, si klade za cíl seznámit čtenáře s problematikou akumulace energie do stlačeného vzduchu včetně kritického zhodnocení současného technologického stavu včetně výběru konkrétních realizací. Práce je rozčleněna do osmi kapitol a velkého množství podkapitol. Celkově pak některá kapitola má jenom dvě stránky, což nevypadá příliš dobře. Navíc provázanost mezi jednotlivými kapitolami je spíše sporadická, práce tak nepůsobí uceleným dojmem. Např. kapitola 6 by z mého pohledu v práci být vůbec nemusela, protože neřeší nijak uvedenou problematiku. V úvodu práce kapitola 2 zase rozebírá základní termodynamické vratné děje, většinu z nich pak nijak nevyužije. Matematický popis dějů pak rovněž nikde dál nevystupuje. Vyvstává tak otázka, jestli autor práce se nesnažil spíše uměle natáhnout text práce. Pro čtenáře asi nejzajímavější kapitola 3, 4, 5 a 7. Kapitola 8 diskuze se potom překrývá se závěrem a není dle mého názoru tyto kapitoly potřeba rozdělovat. Graficky práce rovněž nijak nevyčnívá, veličiny v rovnicích jsou psány kurzívou, stejně tak by ale měli být psány v textu. Jednotky oproti tomu by kurzívou psány neměli být. Obrázky jsou graficky v uspokojivém rozlišení. Nejsvětlejším místem práce je kapitola 7, ve které jsou nejenom uvedeny realizace stávající ale i ty, které se zatím realizovat nepodařilo. Podle antiplagiátorského systému má práce 28 % shodu s předcházející literaturou. Při podrobnějším rozboru je zřejmé, že autor přebíral myšlenky, ale ty přeformuloval vlastními slovy. V některých případech však zdroj necitoval. Práce s literaturou je na střední úrovni, v práci by mohlo být použito méně on-line zdrojů, wikipedie apod. a přidáno více literárních zdrojů. Problematika jako taková je velmi zajímavá a je škoda, že autor práce tento potenciál nevyužil a odevzdal velmi strohou, průměrnou práci. Autor práce sám píše v závěru „Cíl bakalářské práce byl splněn“, s čímž sice souhlasím, ale závěrečná práce by neměla být pouze o tom splnit své cíle ale i o tom být někomu dalšímu užitečná. To už se zde zcela nepovedlo. Nicméně cíle práce splněné, práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii E
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 149512