HALFAR, I. Optimalizace chladicího systému asynchronního stroje [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Janda, Marcel

Student pracoval na ověření možnosti využití programu Ansys Workbench při optimalizaci konstrukce asynchronních strojů. Konkrétně se zaměřil na rozměry a počty chladicích žeber na kostře elektrického stroje. Ve velkém rozsahu se seznámil s řešením teplotních polí a proudění v programu Ansys Workbench. Osvojil si základy optimalizačních metoda použil je na konkrtním příkladu z oblasti elektrických strojů. Student řešil velmi náročnou problematiku, která není součástí studia. Tuto problematiku zvládl velmi dobře. Vzhledem k množství výpočtů a jejich náročnosti strávil student při vytváření DP nadstandartní množství času. Student velmi dobře využíval dostupné literatury a pravidelně docházel na konzultace.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Dostál, Lukáš

Student zpracoval diplomovou práci na téma Optimalizace chladicího systému asynchronního stroje. Předložená diplomová práce má rozsah 64 stran a je přehledně rozdělena do osmi kapitol včetně závěru. V prvních čtyřech kapitolách student, na základě informací z literatury, popsal teoretické předpoklady spojené s teplem, ztrátami a chlazením elektrických strojů a v neposlední řadě dovoleném oteplení izolace. Dále je v následující kapitole detailně popsána matematická optimalizace. Bohužel kvalitu těchto kapitol snížila četnost použitých citovaných odstavců. Ta se nejvíce projevila v kapitole Matematická optimalizace. Zde bych rád podotkl, že Wikipedie není lukrativní zdroj informací pro diplomovou práci. Tento hendikep je nahrazen v kapitole sedm. Zde student vytvořil dva modely asynchronního motoru, na kterých provedl teplotní analýzu a optimalizaci chlazení v programu Ansys Workbech pomocí metody konečných prvků. Při tvorbě modelu bylo správně použito parametrické prostředí programu Autodesk Inventor a optimalizace chlazení provedena pomocí parametrizace rozměru žebrování. Data získané z těchto simulací jsou následně porovnána s daty z laboratorního měření. Práce obsahuje drobné formální chyby (překlepy a chybějící mezery mezi číselnou hodnotou a jednotkou). Student si občas spletl trpný rod, ve kterém má být práce napsána a použil nevhodná slova např.: „…vyplněném nějakou látkou…“; „Teplota nám charakterizuje…“; „Udává nám poměr…“. Nicméně, z výsledku je patrný relativně velký podíl vlastní práce studenta, po věcné stránce je práce kvalitní, splňuje pokyny pro vypracování a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
86

Otázky

eVSKP id 48638