BUGNEROVÁ, P. Simulace průběhu akčních napětí a membránových proudů řešením zobecněných rovnic Hodgkina a Huxleye [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Chmelíková, Larisa

Studentka se měla v práci seznámit s možnostmi simulace akčních napětí a iontových membránových proudů pomocí zobecněných rovnic Hodgkina a Huxleyho. Stěžejní částí bakalářské práce bylo navržení aplikace, která umožní simulovat membránové napětí a proudové složky v experimentálním režimu „voltage clamp“. Dále měla k aplikaci vytvořit detailní uživatelský manuál pro využití ve výuce. V teoretické části práce studentka uvedla kvalitní literární rešerši v oblasti modelování a základních matematických modelů, které umožňují simulovat chování různých fyziologických jevů na membráně buňky. Větší část semestru studentka věnovala problematice využití nastudovaných teoretických znalostí pro praktickou část (návrhem vhodných modelů a jejich rovnic), ve které se zabývala návrhem samotné aplikace v programovém prostředí MATLAB. Studentka vytvořila řadu funkcí a přehledné grafické uživatelské rozhraní umožňující provádět simulace. Věnovala však příliš mnoho času k vytvoření funkcí, jež nebyly uvedeny v zadání, na úkor celkové funkčnosti aplikace. Navržený program tak neumožňuje správné výpočty simulovaných proudů a membránového napětí. Z důvodu nedostatku času ke konci semestru nebyl program exportován do samospustitelné aplikace. Především kvůli ne zcela správné funkčnosti není aplikace vhodná pro využití ve výuce. Studentka představila navrženou aplikaci vedoucí až v závěru semestru, kdy již nezbylo mnoho času na případné úpravy a vylepšení. Studentka dokázala téma řešit samostatně a prokázala dobrou schopnost orientace v dané problematice. V průběhu semestru konzultovala emailem a využívala i osobní konzultace. Studentka využila řadu literárních zdrojů, které vhodně citovala. Po formální stránce je práce na dobré úrovni s drobnými nedostatky, avšak kvůli nedostatkům v navržené aplikaci hodnotím práci stupněm D/65b.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Provazník, Valentýna

Studentka Pavla Bugnerová se zabývala návrhem a realizací programového prostředí pro simulaci modelu buněčných membránových proudů a napětí a simulaci experimentálního měření na buňce metodou voltage-clamp. Cílem práce bylo vytvořit softwarovou aplikaci použitelnou i ve výuce. Text práce je v rozsahu 52 stran bez příloh a obsahuje seznam 20 relevantních odborných pramenů. Po formální stránce je práce standardně zpracovaná. V textu se jen sporadicky vyskytují překlepy, zvolený styl, formulace a forma vyjadřování je zcela korektní. Praktická část práce se věnuje zejména popisu vytvořené aplikace, ačkoliv by bylo vhodné více popsat vlastní řešení (použité simulační mechanismy). V zadání bylo požadováno vytvoření samostatně spustitelné aplikace. Studentka však zřejmě z nedostatku času vytvořila pouze program v jazyce Matlabu, který je pro spuštění nezbytný. Vzhledem k funkčnosti celého řešení lze tento fakt snad do jisté míry pominout, neboť převod do spustitelné formy je již čistou programátorskou záležitostí vyžadující pouze čas. Nedostatkem však je, že se okno aplikace nesprávně zobrazuje pro některá rozlišení displeje. Konkrétně v rozlišení 1600x900 pixelů jsou některé nápisy skryty, přičemž nelze měnit velikost okna. Vytvořený manuál je sice stručný, jako základ jej však lze v rámci výuky využít. Na celé práci oceňuji vhodný a čtivý popis elektrofyziologie buňky a aktuálních modelů. Zobrazování simulovaných proudů a napětí v některých nastaveních ne zcela odpovídá očekávaným průběhům. Důvod takového chování programu však nelze jednoznačně potvrdit či vysvětlit vzhledem ke složitosti programově implementovaného modelu.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 72805