ŠVESTKOVÁ, T. Meta-heuristické algoritmy pro výběr příznaků v klasifikaci srdečních onemocnění [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Mézl, Martin

Předložená práce se zabývá využitím evolučních algoritmů pro úlohu selekce příznaků pro klasifikační úlohy. Práce má logickou strukturu, je členěna do sedmi kapitol na 48 stranách. V rámci teoretického úvodu je popsán obecný postup klasifikační úlohy a zmíněny jsou také běžné metody pro selekci příznaků. Třetí kapitola se věnuje samotným evolučním algoritmům. Oceňuji rozsah této kapitoly a použití aktuálních algoritmů - např. Papouščí algoritmus je publikován v letošním roce. Ačkoli se nejedná o úplný výčet evolučních algoritmů (ten by byl nemožný), může tato kapitola posloužit i jako základ pro výuku v předmětu Evoluční algoritmy. Praktická část práce je založena na zpracování tří datových sad, které obsahují data pacientů se srdečními onemocněními. U všech tří sad je provedeno předzpracování a základní klasifikace běžnými postupy. Následně jsou data zpracována s využitím pěti evolučních algoritmů pro selekci příznaků (binární úloha výběru konkrétního příznaku). Oceňuji pečlivost testování všech algoritmů, kdy je provedena diskuze počtu jedinců, počtu iterací a dílčích parametrů algoritmů. Na základě této diskuze je pro jednotlivé datové sady vybrána nejvhodnější varianta algoritmu. Na závěr jsou dosažené výsledky srovnány s literaturou a nutno říci, že postup studentky dosahuje alespoň srovnatelných výsledků. Studentka pracovala aktivně během celého roku a pravidelně využívala konzultace. Kladně oceňuji implementaci i méně běžných evolučních algoritmů a následnou diskuzi. Práce cituje 85 položek literatury, především v oblasti jednotlivých evolučních algoritmů se jedná o poctivou rešerši. Výslednou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou výborně (A – 92 bodů).

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Odstrčilík, Jan

Předložená práce se zabývá tématem klasifikace a redukce příznaků s využitím optimalizace pomocí tzv. meta-heuristických algoritmů. V úvodní části práce studentka popisuje základní principy používaných klasifikátorů a běžné metody výběru příznaků. Přičemž, dále již podrobněji popisuje různé typy meta-heuristických optimalizačních přístupů. Uvedený přehled je podrobný a jednotlivé algoritmy jsou přehledně popsány. U algoritmů inspirovaných fyzikálními procesy (kapitola 3.3.) studentka teoreticky popsala pouze jednoho zástupce. Očekával bych popis ještě i jiných metod zmíněných v přehledovém obrázku 3.1. Kapitola 3.3. tak působí, oproti předešlým kapitolám, svým obsahem textu nevyváženě. V praktické části studentka popisuje 3 volně dostupné datasety příznaků sledujících různá srdeční onemocnění. Zde oceňuji, že studentka stažená data jen slepě nepoužila, ale že se zabývala i analýzou statistického rozložení dat a jejich vhodnou úpravou a normalizací. Pro selekci příznaků studentka implementovala 5 vybraných algoritmů. Jedná se však pouze o algoritmy inspirované inteligencí rojů. Je škoda, že nebyly implementovány a odzkoušeny i jiné metody z řad evolučních algoritmů nebo algoritmů inspirovaných fyzikálními procesy. Kladně hodnotím rozsah citované literatury. Práce obsahuje 85 literárních zdrojů. Rovněž oceňuji přímé srovnání výsledků s jinými autory na použitých databázích. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. Kapitoly jsou dobře strukturované a text obsahuje minimum překlepů. Některé obrázky však mohly být prezentovány ve vyšším rozlišení. U prezentovaných matematických výrazů bych očekával uvedení citace přímo u dané rovnice či vztahu. Z práce je patrné, že si studentka musela nastudovat poměrně rozsáhlou problematiku. Vybrané algoritmy implementovala v programovacím jazyce Python a otestovala na rozsáhlém souboru dat. Zadání práce považuji za splněné a práci hodnotím známkou A/90 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
90

eVSKP id 159766