OSOLSOBĚ, J. Termonukleární fúze v energetice [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Sitek, Tomáš

Cílem bakalářské práce Jiřího Osolsobě bylo provést rešerši současného stavu termonukleární fúze, vysvětlit základní principy a zhodnotit možné budoucí využití této technologie k výrobě elektřiny. V úvodu práce je krátce shrnuta historie fúzního výzkumu a základní, dnes používané metody udržení plazmatu. Následující kapitola pak podrobněji rozebírá tokamaky a stelarátory, včetně nejvýznamnějších zástupců každé technologie. Velká pozornost je věnována nejperspektivnějšímu, v současnosti budovanému zařízení ITER. Zmíněn je také princip inerciálního udržení, který momentálně sklízí mnoho úspěchů. Možná budoucnost fúze je nastíněna v poslední kapitole. Práce je uspořádána přehledně a logicky. Kvalita obrázků je dostatečná. Počet překlepů je minimální. Počet použitých zdrojů je vysoký, se značným podílem cizojazyčných zdrojů a odborných článků. Student využíval konzultací se svým vedoucím a práci upravoval dle navržených doporučení. Vícenásobný odkaz na citaci je občas sloučen do jedné závorky, občas je každý jednotlivý zdroj samostatně, což by si zasloužilo sjednotit. Student splnil všechny předepsané náležitosti kladené na tento typ práce. Cíle práce byly splněny, a doporučuji ji k obhajobě s hodnocením výborně/A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Elbl, Patrik

Předložená bakalářská práce od Jiřího Osolsobě se zabývá termonukleární fúzí v energetice. Úvodní část práce je věnována začátkům a prvním snahám ke zvládnutí termonukleární fúze a její historii. Následují kapitoly popisující experimentální zařízení pro řízenou termonukleární fúzi jako jsou tokamak, stelarátor a zařízení využívající inerciální udržení. V závěru práce je nastíněna budoucnost fúzních reaktorů a jejich překážky pro komerční provoz. Na práci oceňuji logické uspořádání kapitol, jejich čtivost a návaznost. Dále kladně hodnotím velký podíl cizojazyčných zdrojů informací, které autor dokázal přehledně zpracovat a interpretovat. Celkově je bakalářská práce zpracována na vysoké odborné a formální úrovni i přesto, že se jedná o velmi náročnou problematiku. Dovoluji si tvrdit, že předložená práce by mohla být použita i jako učební materiál. Práce splnila všechny cíle a náležitosti v plném rozsahu, a proto ji doporučuji k obhajobě s celkovým hodnocením výborně/A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 149393