SVOZIL, M. Racionalizace konceptu připojení fotovoltaické elektrárny [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Blaha, Petr

Cílem diplomové práce bylo navrhnout připojení fotovoltaické elektrárny do domovní instalace, realizovat a odzkoušet DC-DC měnič, včetně jeho řídicí části. Jedná se o zadání, které si student sám přinesl z praxe. Zadání práce lze považovat za obtížné jak z hlediska časové náročnosti, tak z hlediska odborného a realizačního. Vypracování vyžadovalo proniknutí do oblasti návrhu silové části DC-DC měniče, se kterým se student během svého dosavadního studia nesetkal. Proto byl přidán jako konzultant doc. Ing. Jiří Drápela, Ph.D., se kterým se student domluvil na konzultacích. Těchto konzultací student využil pouze několikrát, proto konzultant nevypracoval samostatný posudek. Student při realizaci diplomového projektu pracoval průběžně a samostatně. Na konci provedl intenzivní testování a měření pomocí poskytnutého laboratorního vybavení. Celkem sporadicky přicházel na konzultace, na kterých mě seznamoval s průběhem prací. Vypracovaná diplomová práce je napsána v logickém sledu a splňuje požadavky zadání. Je poměrně přehledně rozdělena do čtyř kapitol (plus úvod a závěr). První tři kapitoly jsou popisné. Ocenil bych zde možná odbornější přístup. Čtvrtá popisuje realizovanou práci diplomanta. Při vypracování diplomové práce student dle mého názoru prokázal velmi dobré inženýrské schopnosti. Navrhuji hodnocení velmi dobře (85 bodů).

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Otava, Lukáš

Autor na 49 stranách popisuje možný způsob nahrazení komerčních měničů používaných při napájení domácnosti z fotovoltaických panelů levnějším měničem. Toto téma patří mezi středně náročné z hlediska časového i odborného, vyžaduje znalosti z oblasti návrhu elektrických obvodů. Teoretická část práce se vcelku jasně zabývá solární energií, typy fotovoltaických článků a možnostmi jejich připojování ke spotřebičům. Následuje obecný popis zvoleného mikrokontroléru. Klíčovou částí celé práce je návrh zapojení zvyšujícího DC/DC měniče, který by měl být připojen mezi fotovoltaické články a střídač, dle zvoleného konceptu. Návrh a realizace testovacího zapojení měniče a měření účinnosti měniče pro různé indukčnosti a vstupní napětí jsou hlavním dílem studenta. Je zde diskutována volba spínací frekvence s ohledem na spínací ztráty použitého tranzistoru. Mezní parametry vybraných součástek jsou podloženy výpočty. Z části návrhu měniče je patrné, že student získal nové znalosti z problematiky výkonové elektroniky. Uvítal bych však podrobnější popis návrhu desky plošných spojů (rozmístění, volba izolačních mezer) namísto popisu programu Eagle. Schéma zapojení, které je součástí přílohy by mělo být kresleno precizněji, obsahuje také nepřesnosti, např. výstup proudového snímače je zatížen kapacitou nad hranicí specifikace snímače. Hlavní program mikrokontroléru je jednoduchý, slouží k zobrazení naměřených hodnot a nastavení střídy spínacího prvku měniče manuálně nebo pomocí algoritmu pro sledování bodu nejvyššího výkonu fotovoltaického panelu (MPPT). Program není úplně přehledný a opomíjí některé skutečnosti, např. může nastat přetečení hodnoty střídy z MPPT algoritmu. Práce je psána v logickém sledu a má vhodnou strukturu, vyskytují se v ní ale překlepy. Několik zkratek není vysvětleno. Některé obrázky získané snímky obrazovky, obsahují zvýraznění kontroly pravopisu, což nepůsobí vzhledně. Přes uvedené výtky bylo zadání splněno a předložená práce svědčí o inženýrských schopnostech studenta. Doporučuji ji k obhajobě s hodnocením C-74 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
74

Otázky

eVSKP id 85120