HAMRNÍK, O. Re-interpretace vzdělávacího prostředí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Mléčka, Jan

Ondřej Hamrník ve své diplomové práci zkoumá stávající vzdělávací systém a v obsáhlých analýzách kritickým způsobem objevuje jeho alternativy v bohaté nabídce nestátních přístupů ke vzdělání v širokém Evropském i zámořském kontextu. Svou úvahu o hledání hranice "školou povinného" i "volného" času autor aplikuje do proměny tradičního školského dvojtraktu konkrétního objektu biskupského gymnázia Bohuslava Balbína v Hradci Králové. Důraz na propojování výuky i prostor napříč podlažími by mohl při důkladnějším rozpracování nabídnout životaschopný vzor pro konverze historických školských staveb na území někdejší monarchie.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování Samostatný se zájmem a vnitřním přesvědčením
Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Matoušková, Petra

Na základě předložené diplomové práce lze konstatovat, že autor je schopen se plně uplatnit v architektonické profesi.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení Úvodem: Tématem diplomové práce je interpretace široké oblasti vzdělání a výchovy ve 21. století a aplikace poznatků v prostorové návaznosti v architektuře jako akcentování společenského postavení vzdělávacích institucí dnešní doby. 1. Urbanistické řešení Autor si pro architektonický přepis „re-interpretaci“ svých teoretických myšlenek a úvah, vycházejících z košaté analýzy světa vzdělávání a didaktického prostředí, zvolil budovu Boromea - biskupského gymnázia Bohuslava Balbína v Hradci Králové. Historická budova je situována blízko centra města v kvalitním prostředí na Orlickém nábřeží v ploše zeleně, ohraničené ze severu a západu ulicemi J. Koziny a I. Herrmanna. Významným krystalizačním bodem této lokace je regulované řečiště Orlice překlenuté sousedícím Moravským mostem jihozápadně od objektu. Autor ve své práci s urbanistickou koncepcí ve stabilizované lokaci obce více nepracuje, proto tato část nemůže být hodnocena. ----
Architektonické řešení B Podstatou architektonického řešení je přestavba neorenezanční budovy gymnázia s cílem nového prostorového uspořádání, kterým architekt zamýšlí reagovat na proces vzdělávání v minulosti a přinést do budovy svobodného ducha a nové myšlenky v procesu vzdělávání mládeže v novém tisíciletí. Hlavním symbolickým mementem je odvážný počin, kdy autor „proráží“ v horizontálních liniích uspořádání vnitřních prostor dva nové svislé koridory. Prostorově je řeší jako vertikálně fungující vícefunkční prostory s amfiteatrálním sezením na stupních a s okolo probíhajícími přístupovými rameny schodišť. Řešení je prostorově a architektonicky atraktivní, posíleno odvážným otevřením střešního pláště a prosvětlením vertikál velkými prosklenými plochami v rovině střechy. Tento stavební zásah je z pohledu ekonomie projektu odvážným počinem. Obvodové zdivo a fasády objektu autor nechává beze změn – nová funkce je skryta za historicky nedotčenou formou fasád.
Provozní řešení C Klasické paralelní uspořádání traktu učeben je vertikálními koridory narušeno a vytváří se zde provozně inovativní provázání společenského prostoru /vertikály/ a přilehlých kmenových učeben. Autor tak nabízí studentům bohatou škálu míst pro učení, relaxaci, četbu, konverzaci atd. Ve výkresové části práce není podchycen bezbariérový přístup do budovy. Za neuspokojivé považuji umístění vždy jen jedné kabiny WC na podlaží pro učitele – muže i ženy dohromady, což je ve funkční disharmonii s velkorysostí stavebních zásahů. Také umístění ředitelské sekce a sborovny v podkroví na konci pravého křídla je diskutabilní z hlediska provozu /návštěvy, přehled o provozu/. Ve specializovaných učebnách (206, 306) není dostatečné boční denní osvětlení při daném uspořádání lavic. V podkrovních učebnách a místnostech nejsou zakreslena okna pro denní osvětlení a přímé větrání.
Technicko konstrukční řešení D Konstrukční řešení není v předložené dokumentaci přesně specifikováno, což by vzhledem k navrhovaným stavebním zásahům mělo být součástí práce /např. specifikace navržené konstrukce kotvení šikmých stupňovitých prostor ve „vertikálách“ (m.č. 105, 203, 303). Přiložený konstrukční detail prosklení střechy – ukotvení skleněné plochy a mechanizmu stínících hybných lamel – je nedořešený minimálně vzhledem k uložení – ukotvení do nosné konstrukce budovy, půjde o velmi těžkou a staticky náročnou konstrukci. Stavební úpravy při navržené rekonstrukci objektu zahrnují množství bouracích prací a nových konstrukcí, což není v práci doloženo výkresovou dokumentací.
Formální úroveň C Grafická úroveň práce je dobrá, místy rozdílná. Například nedokončená situace místa, slabá úroveň výkresů pohledů v kontrastu s kvalitními 3D řezy objektem. Za nedostatek diplomové práce považuji velké množství pravopisných chyb, překlepů a nedokonalostí v doprovodných textech a názvech, které jsou možná způsobeny vrozenou indispozicí autora, ale autor by si i v takovém případě měl zajistit korekturu a předložit své dílo i po jazykové stránce precizní, tím spíš, že v tomto projektu jde o hlubokou sondu v prostředí školství a vzdělání.
Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 83102