NIEDERLE, V. Optimalizace antény s kruhovou polarizací [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Kadlec, Petr

Student ve své práci vytvořil optimalizační algoritmus kombinující metodu Regrese pomocí Gaussovských procesů (GPR) a stochastického optimalizačního algoritmu Diferenciální evoluce (DE). Tento algoritmus otestoval na škálovatelných testovacích úlohách a poté jej použil pro návrh antény s kruhovou polarizací. Tuto anténu vyrobil a změřil její parametry, které srovnal s výsledky získanými simulací. Text práce, psaný anglicky, je na spíše slabé úrovni. Práce je sice logicky členěna, ale vykazuje mnoho gramatických chyb a překlepů. Občas není ani z kontextu jasné, o čem student hovoří. Formátování matematických symbolů často nerespektuje zažité normy, což velmi snižuje srozumitelnost textu. Vyjadřování je často nejasné a v různých částech si student protiřečí (např. v rozšířeném abstraktu píše, že referenční anténu získal v CST optimalizací metodou PSO, zatímco v dalším textu píše, že byla optimalizována pomocí algoritmu Nelder-Mead). Při popisu výsledků optimalizace antény zase často mluví o fitness error, ačkoli pozice optima ani hodnota fitness funkce v něm nemůže být a priori známa. V práci mi zejména chybí jasný popis (např. formou pseudokódu/vývojového diagramu), jakým způsobem spolupracují GPR a DE při optimalizaci. Přes veškeré výtky byly cíle práce splněny, proto předloženou práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Posudek oponenta

Dluhá, Jitka

Předkládaná práce si klade za cíl návrh antény s kruhovou polarizací pro pásmo ISM 5.8 GHz pomocí optimalizačního algoritmu založeného na Gaussovských procesech. Student si klade za cíl nejprve prostudovat techniku Gaussovských regresních procesů a následně ji implementovat do prostředí Matlab a vytvořit algoritmus pro automatickou aplikaci. Jako další úkol si student stanovil otestovat zvolený přístup na předem definovaných funkcích a porovnat dosažené výsledky s jinými stochastickými optimalizačními algoritmy. Na základě dosažených výsledků simulací a porovnání se zaměřuje na rozšíření o algoritmus diferenciální evoluce a navrhuje optimalizaci kruhově polarizované antény. Zjištěné informace využívá při výrobě a ověření/změření antény. V závěru student porovnává výsledky dosažené na vyrobené anténě s hodnotami získanými ze simulací. Práce zpracovává zajímavé a praktické téma. Na první pohled působí uceleným dojmem a graficky přehledně, obsahuje však velkou řadu nepřesností, chyb, překlepů, a to primárně v teoretické části. Student často používá termíny a zkratky dříve, než je vysvětlí nebo odkáže na relevantní zdroj literatury. Chyby se vyskytují i v zápisu literatury. Zápis vzorců a citování proměnných v textu neodpovídá matematickým standardům. Některé proměnné nejsou definované, jiné jsou definované špatně, vyskytují se i různé rozporné definice jedné proměnné. Celkově tak teoretická část působí zmatečně a budí dojem nepochopení problematiky. Vzhledem k názvu práce bych také očekávala připojení kapitoly objasňující problematiku optimalizací a popis navrhovaného postupu při dané konkrétní optimalizační úloze. Rovněž tabulky obsahují proměnné, které často nejsou definované a vysvětlené. Student ve své práci používá termíny, které nespecifikuje (např. fitness error); naopak hovoří o accuracy, přičemž nenacházím v práci zavedení tohoto pojmu nebo odpovídající hodnotu. Celkově je tímto orientace v textu ztížená a bohužel ubírá na kvalitě práce a pochopení implementace v praktické části. V praktické části student prezentuje návrh výpočtových procedur, návrh a popis antény a výsledky reálných měření. Z textu vyplývá, že student vytvářel veškeré výpočtové procedury vlastní, což by bylo dobré v práci specifikovat. I přes výše uvedené nedostatky předložené práce mohu konstatovat, že zadání bylo z části splněno.

Navrhovaná známka
E
Body
55

Otázky

eVSKP id 151721