ČERNÍN, J. Vizuální detekce osob v komerčních aplikacích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Horák, Karel

Pan Jan Černín zpracoval diplomovou práci na téma Vizuální detekce osob v komerčních aplikacích. Pracovní úsilí diplomanta bylo velmi dobré a především rovnoměrně rozložené po dobu všech tří semestrů, takže bylo možné snadno sledovat průběžný postup řešení zadání. Z hlediska posudku vedoucího práce je třeba vyzvednout zejména samostatnost pana Černína při řešení zadané úlohy a dostatečně časté konzultace vhodně načasované vždy po splnění jednoho dílčího kroku zadání. K celkovému úsilí, samostatnosti ani iniciativě při řešení diplomové práce nemám výhrad a proto klasifikuji předloženou práci stupněm A.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Richter, Miloslav

Zadání je po stránce odborné i časové středně náročné. Na základě předložené zprávy a programu ho lze považovat za splněné. Znalosti diplomanta v příslušné problematice jsou dostatečné. Z hlediska splnění zadání se dá říci, že největším problémem je splnění požadavku na robustnost systému a realizaci v reálném čase. Jelikož byly zvoleny náročné algoritmy, je díky vypouštění snímků mezi jednotlivými vyhodnocovanými snímky značný posun, který zhoršuje detekci. Myslím, že bylo rozumnější vytvořit program bez těchto podmínek, s tím, že je možné ho spustit na rychlejším HW. Pak by možná byla i lepší robustnost programu, kdy je největším nedostatkem ztráta nebo záměna hledaného objektu. Toto by měl řešit Kalmanův filtr, který asi není nejlépe implementován, protože dost často dochází právě ke ztrátě cíle nebo k jeho záměně. Bylo by také vhodné využit predikce KF k tomu, že když jsou dva cíle blízko sebe a je nalezen pouze jeden objekt, dojde k dohledání druhého - stávající algoritmy druhý cíl vypouští, i když je výrazně oddělen a tedy KF již nemá s čím pracovat. Práce je zpracována logicky, dává funkční celek. Chybí mi ovšem lepší rozbor alternativ řešení, uvítal bych zdůraznění vlastní práce studenta - měl by odpovědět, které části testoval a jakým způsobem a které "pouze" poskládal z balíku OpenCV, jak provedl nastavení parametrů. Práce je napsána v logickém sledu, vyskytují se pouze drobné chyby (Popis implementace Kalmanovských vzorců na straně 56 neodpovídá vývojovému diagramu 4.4. Chyba ve vzorci 1.5.), vlastní SW řešení je v popisu poněkud nešťastně rozděleno do dvou kapitol vloženým popisem použitého HW. Dále jsou zde poněkud nepřehledné obrázky označené jako vývojové diagramy, které jsou směsicí návrhu zdrojového kódu, popisu programu a prací s proměnnými. U kalmanova filtru je nevhodné použití písmene x pro stavovou proměnnou obecně i pro konkrétní veličimu, zároveň zde chybí jednotky stavových veličin - jaké jsou a jak na ně potom navazují zvolené hodnoty matic R a Q? Předložená práce svědčí o inženýrských schopnostech diplomanta a navrhuji hodnocení dobře.

Navrhovaná známka
C
Body
77

Otázky

eVSKP id 52621