KLAŠKA, M. Postindustriální město – Svitavské nábřeží Urbanistická studie rozvoje města Brna na východ od centra [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Františák, Luboš

Autor nám prostřednictvím jasně čitelných schémat vysvětlil kontext a předvedl hlavní zásady tvorby městského prostředí. Jasně hovoří i stále se zpřesňující situace a půdorysy městských domů. V návrhu pěti domů na společné podnoži lze číst, že si autor nechtěl zjednodušit svůj úkol, ale hlavně radost z tvorby. Práce je na vysoké úrovni, oceňuji přístup a pečlivost zpracování konceptu i návrhu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A Student Bc. Martin Klaška pracoval intenzivně a s nadhledem. Logický koncept následovaly promyšlené dispozice. S jeho přístupem jsem velmi spokojen.
Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Uřídilová, Marcela

Návrh předkládá invenční urbanistické řešení daného území, prokazuje hluboké přemýšlení na různých rovinách a zralost autora v architektonickém vyjádření při volbě forem a proporcí. Podařilo se vytvořit prostory i objekty s vlastní atmosférou a bezkolizním provozem. Autor potvrzuje dobrou orientaci v dané problematice a nové objekty velmi kultivovaně zapojuje do stávající struktury města.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A • Návrh řeší vymezené území Svitavského nábřeží jasným městotvorným způsobem, formou blokové zástavby typické pro toto území dotváří kompaktní město s jeho typickými prostorovými prvky - ulice, náměstí, dvory. Logicky a smysluplně reaguje na okolní zástavbu, a to v půdorysné stopě i výškové hladině, s citem pro měřítko. Diferencované řešení uličních profilů a využití uzavřené i otevřené stavební čáry bloků jsou velkým příslibem živého města, eliminují monotónnost a přinášejí odlišnou atmosféru. • Návrh bohatě zhodnocuje genius loci, v urbanistické stopě zachovává historii místa a využívá potenciálu řeky i původního jádra území zábrdovického kláštera. • Umístění a uspořádání objektů respektuje fungující pěší vazby a provozní toky tohoto místa, nevytváří bariéry, logicky navazuje na síť okolních ulic, vzniká bezkolizní dopravní řešení. Novou hodnotnou urbanistickou vazbu přináší pěší lávka spojující řešené území s prostranstvím před kostelem. • Velice oceňuji diferenciaci venkovních prostranství na veřejné, poloveřejné, polosoukromé a soukromé . • Také funkční náplň navržených veřejných prostranství a uspořádání funkcí v jednotlivých městských blocích je logické, pouze umístění bydlení při ulici Cejl si vyžádá technická opatření eliminace hluku z důvodu platných hygienických norem. • K prověření doporučuji navrženou šířku uličního profilu Auerswaldovy ulice, aby splnila požadavky na vzájemné odstupy staveb pro bydlení.
Architektonické řešení A • Oceňuji použití silných jasných forem, tektoniku stavby vyjádřenou členěním stavby na sokl, tělo a římsu, kultivovaný výraz s převažující vertikalitou, plastičnost dosažené řazením lodžií na fasádě • Zvolené architektonické řešení má potenciál vhodně navázat na stávající okolní zástavbu
Provozní řešení A • Funkční a provozní řešení je navrženo bezkolizně, jako celek působí přehledně a logicky, včetně umístění vstupů do jednotlivých bytových domů • Velkým přínosem je vyvýšení vnitřního dvora o 1,25 m oproti ulici, což zajišťuje soukromí dvora, otevřenost bloku jeho propojení s životem ulice a jeho poréznost pro průchod blokem • Bylo dosaženo kvalitních provozních vazeb, student zvládl organizaci škály bytů různých velikostních kategorií, jejichž dispozice jsou na vysoké úrovni • Doporučuji prověřit sklon pěší rampy vedoucí z ulice Jana Svobody na vyvýšenou úroveň dvora, dle půdorysné stopy nyní nesplní požadavky na bezbariérové užívání komunikací a veřejného prostranství, dále dimenzování odpadních nádob a jejich umístění pouze v bloku B, požadavky na oslunění u bytu E3
Technicko konstrukční řešení A • Byly zvoleny vhodné rozpony nosných konstrukcí, zvolené konstrukční řešení je v souladu s prostorovým řešením objektů, s ekonomickým parkováním, není uvedeno řešení návaznosti konstrukčního systému 1.pp a 1.np . • Konstrukční systém a zvolené materiály vyhoví požadavkům na akustiku mezi byty, na tepelně izolační vlastnosti. • Instalační jádra jsou vedena přehledně pod sebou • Ke zvážení je použití zateplovacího systému na fasádě, volba „pevné“ fasády by lépe odpovídala zvolenému výrazu • Bylo by vhodné zahrnout koncepci řešení zásaku dešťových vod přímo na pozemku
Formální úroveň A • Předložená práce je velmi kultivovaná, dosahuje vysoké grafické úrovně, vyjádření odpovídá urbanistické a architektonické studii • Situace i půdorysy jsou přehledné, řezy byly prezentovány v dostatečném počtu a vedeny v potřebných místech • Prezentace hmotového řešení ve 3D je na vynikající úrovni s čitelným vyjádřením hmotového řešení, venkovních prostranství, celkového výrazu a materiálového pojetí • Práce objasňuje koncepci a hlavní myšlenky projektu na sympatických grafických schématech, u schématu „doprava“ bych doporučila doplnit podrobnější vyjádření jednosměrného a obousměrného provozu aut v území, polohu zastávek MHD, docházkovou vzdálenost a toky pěších. U schématu „přírodní linie“ větší hloubku diferenciace charakteru zeleně.
Navrhovaná známka
A
Body
100

Otázky

eVSKP id 108363