BUMBÁL, M. QoS v IP síti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Růčka, Lukáš

Student pracoval až příliš samostatně a na konzultace nedocházel. Konzultační aktivitu začal vyvíjet až těsně před odevzdáním. Proto student z časových důvodů již nebyl schopen zapracovat připomínky do textu práce. V důsledku tohoto výsledek práce zaostal za očekáváními. V teorii chybí vysvětlení některých pojmů využitých v praktické části (např. ACL, LLQ). Popis topologie a nastavení považuji za nedostatečný (zvláště případ na rozhraní diffserv domén). Postrádám také lepší vysvětlení konfiguračních příkazů v textu práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) F 9/20
Formální zpracování práce B 17/20
Využití literatury A 9/10
Splnění zadání A 47/50
Navrhovaná známka
B
Body
82

Posudek oponenta

Novotný, Vít

Diplomant Bc. Miroslav Bumbál ve své práci řešil problematiku podpory kvalitativních požadavků služeb v sítích IP. Práce sestává z teoretické části popisující problematiku QoS a praktické části sestávající z experimentování na testovací datové síti. Především k teoretické části mám však řadu výhrad. Anotace obsahuje řadu výrazů ze slovenského jazyka, anglický překlad také není moc zdařilý. V úvodní části práce se bohužel také nachází řada překlepů a nemalý počet nepřesných či dokonce chybných tvrzení, jako: - zkratka LSP znamená Label Switching Path a nikoli Label Switching Protocol, LDP zase Label Distribution Protocol a nikoli Label Switching Path - v kapitole "Úvod": "... datagramová služba, která doručuje každý paket nezávisle na jeho cíli ...". - .... když dojde k překročení nežádoucích parametrů ... Může být parametr nežádoucí??? - "... datový přenos je charakteristický proměnnými nároky na šířku pásma a spolehlivost ...". Obecný datový přenos přece vyžaduje minimální chybovost, nejlépe nulovou! - definice QoS: "... schopnost poskytovat zajištění zdrojů a rozlišení služeb ...". - str. 14: ... vzhledem k velikosti zpoždění jsou vhodnější malé velikosti fragmentů, protože se zmenší rozdíl mezi velikostí hlavičky a daty v paketu a výrazně tak naroste zatížení sítě." - informace v Tab. 2.2 jsou směrodatné pro který typ služeb?? Na tabulku neexistuje žádný odkaz v textu! - str.18: "Pružné aplikace jsou aplikace bez požadavku na doručení"?!?!?!? Zatímco v teoretické části byla vytčena řada nedostatků (viz výše), praktická část celkový dojem z práce značně vylepšuje. Přehledně a srozumitelně vysvětluje různé scénáře nastavení směrovačů v experimentální síti. Na jejich základě byla provedena řada měření, která ukázala rozdíly v hodnotách kritických parametrů (zpoždění, jitter, ztrátovost) v závislosti na stupni podpory QoS i na průchodu datových toků přes jednu či více DiffServ domén. Diplomová práce má přiměřený rozsah, členění má logickou návaznost a vykazuje také dobrou úroveň zpracování. Závěrem lze konstatovat, že diplomant prokázal schopnost zvládnout zadaný úkol, vytvořil experimentální síť, realizoval měření a kriticky zhodnotil získané výsledky. Proto doporučuji práci k obhajobě a vzhledem k výše uvedeným výtkám navrhuji hodnocení velmi dobře / 86b

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce C 38/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 19/20
Formální zpracování práce A 9/10
Navrhovaná známka
B
Body
86

Otázky

eVSKP id 21779