POKORNÝ, R. Návrh programovatelného útlumového členu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Štůsek, Martin

Diplomová práce studenta Bc. Rostislava Pokorného se zbývá návrhem programovatelného útlumového členu pro měření LPWA (Low-Power Wide-Area) technologií. Teoretická část práce obsahuje popis nejpoužívanějších rádiových propagačních modelů a komunikačních standardů. Dále jsou uvedeny také nejběžnější typy útlumových článků. Praktická část práce se pak zabývá návrhem a ověřením funkčnosti programovatelného útlumového článku s rozsahem 0-157,5 dB. Bohužel funkčnost výsledného prototypu byla omezena na rozsah 0-31.5 dB, což odpovídá pouze jednomu útlumovému článku. Funkčnost kaskádového zapojení článků tak nebyla ověřena. Posledním krokem praktické části tak byla praktická měření. Kvůli nedostatku času, který byl způsoben snahou o zprovoznění kaskádového zapojení, bylo proměřeno pouze jedno frekvenční pásmo (868 MHz). Prezentace těchto výsledků v práci je však poněkud zmatečná, toto se týká zejména grafu naměřených hodnot. Přestože student přistupoval k práci v průběhu celého semestru zodpovědně, nebyly splněny všechny body zadání. Na základě výše uvedeného hodnotím práci stupněm E / 59 bodů a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
E
Body
59

Posudek oponenta

Mašek, Pavel

Student Bc. Rastislav Pokorný se ve své diplomové práci zaměřil na návrh programovatelného útlumového členu s cílem vytvořit zařízení pro plynulé nastavení hodnoty útlumu. Uvažovaný rozsah útlumu je dle zadání práce od 0 dB do 157,5 dB s krokem 0,5 dB. Z pohledu řešené problematiky je diplomová práce aktuální, jelikož nutnost testování bezdrátových komunikačních technologií pro Internet věcí tj., LPWA (Low-Power Wide-Area) pro scénáře „deep indoor“ vyžaduje snížení úrovně signálu pod hranici -120 dBm. Teoretická část práce se zabývá popisem základních principů šíření elektromagnetických vln, dále pak popisuje modely šíření rádiových vln se zaměřením na venkovní scénáře. Student v teoretické části práce také popisuje aktuálně dostupné bezdrátové komunikační technologie. Z pohledu cílů práce není jasné, proč je pozornost věnována technologiím WiFi či Bluetooth, které svými komunikačními parametry nenaplňují požadavky pro průmyslový Internet věcí. Závěrečná část teoretické části je poté zaměřena na popis základních parametrů útlumových článků. Praktická část diplomové práce bohužel nenaplňuje požadavky zadání. Student popisuje parametry jednotlivých komponent, které byly použity pro realizace programovatelného útlumového členu, nicméně samotný popis návrhu zařízení je shrnut na třech stranách. Největší nedostatek odevzdané práce nicméně spočívá v nedostatečném popisu praktického ověření vytvořeného útlumového členu. Student se v práci omezuje pouze na krátký popis metodiky měření, kdy navíc v blokovém schématu na Obr. 3.17 nezobrazuje vytvořený útlumový člen, a zejména pak na nedostatečnou diskuzi naměřených hodnot. Z textu práce není zřejmé, z jakých důvodů se studentovi nepodařilo korektně otestovat uvažovaný rozsah útlumu. Informace o poškození zařízení pak zaznívá až v samotném závěru práce. Z pohledu formálního zpracování je práce na průměrné úrovni, v textu se objevuje řada překlepů, nepřesných formulací, netechnických formulací či typografických chyb. Jelikož diplomová práce neobsahuje měření útlumového členu v uvažovaném rozsahu a zejména s přihlédnutím k faktu, že chybí měření přesnosti útlumového článku pro různá frekvenční pásma nepovažuji zadání práce za splněné. Na základě výše uvedeného hodnotím práci stupněm E / 56 bodů a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
E
Body
56

Otázky

eVSKP id 126022