FOJTÍK, J. Studium intenzitního profilu optických svazků [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Barcík, Peter

Diplomant v diplomovej práci preštudoval intenzitný profil optických zväzkov generovaný rôznymi zdrojmi laserového žiarenia. V programe MATLAB vytvoril model, ktorý simuluje reálny kruhovo symetrický zväzok šíriaci sa v ideálnom prostredí a taktiež navrhol metódu pre jeho meranie. Rozsah predloženej práce je dostačujúci, avšak po formálnej stránke je práca na priemernej úrovni. Autor v názve podkapitol nepoužíva jednotný štýl, viď. podkapitoly 6.1, 6.2 a 6.3, čo má za následok jej neprehľadné členenie. Práca je písaná nie veľmi odborným jazykom, čo taktiež znižuje jej úroveň. Objavujú sa súvetia, ktoré sú vytrhnuté z kontextu, chybné citácie odbornej literatúry atd. Z odborného hľadiska je práca na priemernej až slabej úrovni, objavuje sa množstvo nepresností napr. optická intenzita bez jednotiek. Vývojové diagramy zobrazené na Obr. 3.2 a Obr. 7.1 nepoužívajú predpísané prvky pre tvorbu vývojových diagramov. Prínosom práce je vytvorenie automatizovaného pracoviska, kde je pomocou PC možné ovládať dve nezávislé zariadenia. V poslednej kapitole študent prezentuje praktický návrh fotodetektora. Z prezentovaných výsledkov meraní je ale zrejmé, že laboratórny prípravok nie je plne funkčný. Je nutné podotknúť, že diplomant dochádzal na konzultácie pravidelne, ale nie vždy dokázal konštruktívne reagovať na kritické pripomienky. Zadanie považujem za splnené iba čiastočne. Predloženú diplomovú prácu doporučujem k obhajobe a hodnotím stupňom E/55 bodov.

Navrhovaná známka
E
Body
55

Posudek oponenta

Vitásek,, Jan

Diplomant se ve své diplomové práci zabýval studiem a především měřením intenzitního profilu laserového svazku. Měření bylo realizováno pomocí motorizovaného posuvu, který je možno ovládat počítačem. Hlavním přínosem studentovy práce je počítačový program, který dokáže proměřit profil svazku v jednom směru. Tento program ovládá posuv a vyčítá data z fotodiody pro sestavení výsledného grafu. Úvod práce je podle mého mínění příliš stručný. Student by měl více představit svou práci a tím nalákat a motivovat čtenáře ke čtení. Za nepříliš obsáhlým úvodem následuje kapitola popisující teorii laserů. Tato kapitola je zpracována zbytečně obsáhle, informace z tého kapitoly nebyly pro práci až tak důležité, protože finální měření proběhlo s jedním laserem. Jednou z formálních chyb je zařazení popisu fotodiod PIN a APD do kapitoly Teorie laserů. Další, pro mě poněkud nelogické, podkapitoly jsou Průchod Gaussovského svazku optickými prvky, ačkoliv Gaussovský svazek žádnými optickými prvky neprocházel v praktické realizaci diplomové práce. Taktéž se dá uvažovat o vhodnosti podkapitol popisující Hermitovské-Gaussovské svazky, Laguerreovské-Gaussovské svazky nebo Besselovské svazky. Dále se v práci nachází několik formálních nedostatků. Je zde několik neobvyklých nebo zavádějících formulací. Dále považuji za nepochopitelné, proč jsou v použité literatuře citovány zdroje [4], [5], [6], [7], [8] a [11], ačkoliv jsem v práci nenašel ani jeden odkaz na tyto zdroje. Prosil bych o bližší vysvětlení při obhajobě práce. Dále se v práci vyskytuje několik gramatických chyb. Student sestrojil a zprovoznil vlastní fotodetektor, který byl podstatným prvkem měřící aparatury. Nebylo mi ovšem zcela jasné, proč byl vyvíjen vlastní fotodetektor, který rozlišuje jen 4 úrovně optického výkonu. Dle mého názoru měl být použit powermeter (od Thorlabsu, Newportu nebo jiné firmy), který se s počítačem propojí přes USB nebo RS232, a ten by zaznamenával optický výkon. Tyto přístroje mají daleko citlivější fotodetektory. V zadání práce je požadováno porovnání vytvořené měřící aparatury se současnými komerčně dostupnými systémy. Toto porovnání v práci postrádám, našel jsem jen přehled systémů měřící optické svazky. Tento přehled vychází pouze z jednoho literárního zdroje. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 73218