CHROMÝ, S. Vazební mechanismy přenosů rušivých signálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Cílem bakalářské práce bylo vyhodnotit vazební mechanismy přenosu rušivých signálů. Konkrétní měření vazební impedance kabelu probíhalo na externím pracovišti v akreditované laboratoři firmy ABEGU a.s. Jedná se o studenta kombinovaného studijního programu. Konzultace probíhaly převážně elektronickou formou. Ústních konzultací využíval bakalář především v závěrečné fázi řešení práce, kdy zpracovával naměřená data a vyhodnocoval experimentální měření. Bakalář pan Chromý pracoval zcela samostatně a s velkým zájmem o dané téma a problematiku EMC. Velmi dobře si rozvrhl časový harmonogram, nepodcenil náročnost a šíři zadání bakalářské práce, nedostal se do časové tísně a práci odevzdal před stanoveným termínem. Kladně hodnotím zodpovědný přístup a bezproblémovou komunikaci. Zadání bakalářské práce bylo splněno v celém rozsahu.
Předložená práce p. Stanislava chromého má 64 stran a jednu přílohu, která obsahuje fotodokumentaci z měření vazební impedance koaxiálního kabelu na externím pracovišti. Struktura zprávy je logicky a přehledně členěna do pěti kapitol včetně úvodu a závěru. Hodnocení: • Témě bakalářské práce bylo poměrně náročné po stránce odborné i časové s ohledem na zadanou říši problematiky EMC, která postihuje zdroje rušení, parazitní vazby rušení a jejich nežádoucí vliv na rušené objekty. Analýza vazebních mechanismů přenosů rušivých signálů je prezentována na obvodech, které vzniknou mezi rušenými a rušicími kabely. Signální kabelová síť s nízkým stupněm rušicí vazby na okolí se vyznačuje kabely, které mají malou hodnotu vazební impedance. Tento parametr byl změřen na externím pracovišti u koaxiálního kabelu opatřeného stínícími plášti z diamagnetických a feromagnetických materiálů. Naměřené hodnoty vazební impedance kabelu byly ověřeny výpočtem, který je uveden v teoretické části práce. • Zadání bylo splněno v plném rozsahu. • Bakalář prokázal výbornou znalost problematiky EMC nejen s ohledem na současný stav rozvoje této problematiky, ale také z pohledu jejího historického vývoje, tedy od konce šedesátých let po současnost. • Bakalář zvolil správnou koncepci v přístupu k řešené problematice EMC a provedl její komplexní rozbor. Experimentální část práce ověřil teoretickou analýzou a výpočtem parametru vazební impedance koaxiálního kabelu. Tuto část práce analýzy lze pokládat za vlastní dílo bakaláře, které vychází z teorie obvodů a kvantifikuje parametr vazební impedance s přijatelnou přesností pro praktické aplikace. • Práce je jako celek vypracována tak, že představuje ucelený, logicky strukturovaný a vyvážený dokument, který postihuje základní principy problematiky EMC. Práce je sepsána v souladu s platnými normami, rozsah jednotlivých kapitol odpovídá jejich důležitosti a tabulky, obrázky i grafy jsou na požadované úrovni, dobře čitelné a přehledné. Drobné překlepy nesnižují odbornou úroveň a srozumitelnost textu. • Předložená práce svědčí o bakalářských schopnostech bakaláře. Poznámka: Parazitní rušicí vazby lze analyzovat buď na základě obvodových parametrů (teorie obvodů), což je pro praktické aplikace výhodné, nebo lze k analýze použít teorii elektromagnetického pole, a získáme tak výsledky, ke kterým se použitím obvodových parametrů jen blížíme. V Desné dne 29. 5. 2013 Ing. Josef Vedral Oponent
eVSKP id 65887