WICH, P. Měnič typu back-to-back pro motory a generátory [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Knobloch, Jan

Diplomová práce pojednává o návrhu, konstrukci a testování trojfázového měniče typu back-to-back určeného pro testování motorů v laboratořích UVEE. Struktura práce má logickou posloupnost a jednotlivé kroky jsou poměrně srozumitelně popsány. V práci se však někdy vyskytují nepřesná vyjádření. Po formální stránce je práce slušně zpracovaná, vytknout lze nižší kvalitu některých obrázků. Autor účinně pracuje s literaturou, na jejíž základě navrhl, sestavil a oživil výkonovou část měniče s dvěma trojfázovými moduly IGBT včetně dalších doplňujících obvodů řídicí elektroniky. Nutno dodat, že osazených a oživených DPS, zejména karet řídicího systému (jehož návrh nebyl součástí práce), bylo velké množství. Autor také vytvořil dynamický model měniče a zátěže v prostředí Simulink. Pro řízení byla použita knihovna nástroje X2C, pomoci něhož byl také generován kód pro řídicí mikrokontrolér. Finálním výsledkem je funkční měnič. Výsledky testování jsou shrnuty v závěrečné pasáži, kde autor uvádí několik doporučení pro dodatečné úpravy. Autor na své práci pracoval aktivně, průběžně a samostatně. Velmi oceňuji praktickou realizaci. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Ctibor, Jiří

Předložená diplomová práce studenta Petra Wicha se zabývá realizací čtyř kvadrantového měniče typu back-to-back se stejnosměrným meziobvodem a aktivním usměrňovačem nacházející budoucí využití pro napájení motorů a generátorů na UVEE při výzkumných činnostech. Práce má 80 stran a je logicky členěna do sedmi kapitol včetně úvodu a závěru. Student měl za úkol navrhnout, postavit a zprovoznit zmiňovaný měnič s využitím již hotového výkonového stupně z jiné bakalářské práce. Na začátku v první kapitole se s tímto modulem důkladně seznámil a výpočtama ověřil správnost jeho návrhu. V další kapitole se pak zabýval návrhem řídicích obvodů, zejména pomocných obvodů, budičů a měřících obvodů včetně návrhu a realizace DPS. Jako řídicí systém využívá s drobnými úpravami univerzální modulární řídicí systém navržený na UVEE, který si sám osadil a oživil. V další kapitole se zabývá mechanickou konstrukcí a realizací měniče, včetně rámcového 3D modelování umístění silových komponent do rackového rozváděče. V páté kapitole pak aplikuje nemalá znalosti z oblasti teorie řízení a její implementace do embedded zařízení s využitím nástroje Matlab Simulink X2C. Zabývá se taktéž modelováním reálné soustavy v Simscape, řídících algoritmů v X2C, což pak výhodně využívá i pro rapidní vývoj řídicích algoritmů a implementace do procesoru. Veškeré regulační algoritmy si díky tomu nejprve vyzkouší v Simulinku, poté tentýž program přeloží do C a nahraje do procesoru. Na závěr v předposlední kapitole pak zhotovený měnič testuje nejrůznějšími způsoby včetně ověření přesnosti měření el. veličin, ověření chlazení termokamerou aj. Elegantně je také realizována zatěžovací zkouška při plném zatížení, bez nutnosti zátěže. Práce je na velmi vysoké úrovni, veškeré výsledky/poznatky jsou podloženy tvrzením nebo výpočtem. Student prokázal že je schopen kvalitně aplikovat znalosti z celého spektra jeho oboru. Jsou splněny všechny body zadání a práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Otázky

eVSKP id 160145