DOSTÁL, J. Studium stability hydrogenovaného grafenu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Konečný, Martin

Josef Dostál se ve své bakalářské práci zabývá studiem stability hydrogenovaného grafenu. Stabilita hydrogenovaného grafenu vůči vnějším vlivům je důležitá pro jeho potenciální budoucí uplatnění například v polem řízených tranzistorech a senzorech. Naopak možnost opětovného uvolnění vodíku z hydrogenovaného grafenu je základním předpokladem pro jeho využití ve vodíkových palivových článcích. Cílem této práce Josefa Dostála byla hydrogenace CVD grafenu pomocí zdroje atomárního vodíku a studium odolnosti hydrogenovaného grafenu vystaveného vlivům jako je teplota, UV záření či ozáření elektronovým svazkem. V průběhu práce na tomto bakalářském projektu se Josef Dostál velice rychle naučil samostatně pracovat s elektronovým mikroskopem a s Ramanovým spektrometrem. Dále si osvojil dovednosti a postupy potřebné k práci s komplexní UHV aparaturou, kde prováděl hydrogenaci grafenu zdrojem atomárního vodíku. Dále se během své práce podílel na návrhu, výrobě a následném testování topného tělíska, které bylo později v práci použito k termálnímu žíhání hydrogenovaného grafenu za současného měření Ramanových spekter. Na práci Josefa dostála oceňuji především s jakou rychlostí se po technické stránce seznámil s použitými experimentálními technikami, což mu umožnilo jejich samostatné bezproblémové využívání. Dále oceňuji jeho pečlivost a systematičnost při provádění experimentů. Získané výsledky jsou v textové části přehledně prezentovány a pěkně graficky zpracovány. Bakalářskou práci hodnotím výslednou známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Švarc, Vojtěch

Předložená práce, která se zabývá studiem stability hydrogenovaného grafenu, splňuje svým rozsahem, zpracováním a úrovní požadavky na závěrečnou bakalářskou práci. Práce je logicky uspořádaná a po grafické stránce je na velmi dobré úrovni. Obrázky jsou přehledné, čitelné a dobře zpracované. Velmi oceňuji experimentální uspořádání a jejich elegantní realizaci. Ať už se jedná o důmyslné chránění objektivů před radiací tepla, nebo jednoduchého UV osvitového zařízení. V teoretické části práce se objevuje velké množství typografických chyb, jako například: nesprávné použití mezer mezi veličinou a jednotkou, v některých případech i absence mezery, nesprávné použití procenta/procentní, psaní indexů italikou a výskyt teček před i za citacemi. Jednotlivé věty v některých částech textu působí kostrbatě, a to hlavně díky horší návaznosti vět a častému používání slov „ta/tyto/to“ jako podmětů ve větách. V experimentální části věnované dehydrogenaci UV zářením bych ocenil oddělení vlivu ozonu a v ideálním případě i jednotlivých spektrálních šířek záření rtuťové výbojky. Celkově hodnotím práci velmi dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 158260