WOJNAR, P. Snímání kapiláry pomocí barevného skeneru a hledání významných zón [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Štohl, Radek

Během zpracování diplomové práce student prokázal potřebné teoretické i praktické znalosti a dovednosti. Řešení práce věnoval odpovídající úsilí. Prokázal dobrou schopnost samostatné práce jak při práci s literaturou, tak při návrhu, realizaci a ověření softwaru pro snímání kapiláry skenerem a hledání píků v ní. Konzultací využíval v přiměřené šíři. Z hlediska vedoucího nemám k práci studenta zásadní připomínky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 19/20
Využití literatury C 7/10
Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Petyovský, Petr

Zadání této diplomové práce patří mezi náročnější. Student prokázal znalosti z oblasti počítačového zpracování obrazu, které aplikoval v praktické realizaci. Zadání práce bylo splněno a dosažené výsledky jsou obsaženy v textu a přílohách práce. Způsob řešení daného zadání svědčí o dobré orientaci studenta v oboru a zvolené řešení lze označit za správné. Student při řešení diplomové práce využívá nastudované znalosti, uvedené v kap. 2 - 4. Kap. 5 je věnována popisu realizovaného knihovny pro ovládání skeneru implementovanou v programovacím jazyce G. Kapitola 6 obsahuje podrobný popis algoritmů pro zpracování obrazu nutných pro detekci významných zón v chemických kapilárách na základě rozložení barev. V této kapitole by bylo vhodnější nejprve uvést podkapitolu 6.3 popisující postup celého algoritmu a teprve následně podrobně popisovat jednotlivé časti algoritmu realizované v jazyce G. Kap. 7 a 8 jsou věnována zhodnocení. Student se při řešení zadání diplomové práce nedopustil žádných podstatných chyb. Přínos práce tedy vidím hlavně v popisu a realizaci metody detekce jednotlivých barevných zón. Formální zpracování práce je na dobré úrovni, text je vhodně rozčleněn do dostatečného množství samostatných kapitol, které umožňují dobrou orientaci čtenáře v textu. Všechny kapitoly mají dostatečný rozsah odpovídající jejich důležitosti, jen před kapitolou 5 by bylo vhodné uvést, alespoň základní vlastnosti grafického programovacího jazyka prostředí LabView, které by posloužily jako vhodný úvod do problematiky. V textu práce je pouze několik syntaktických chyb a překlepů. Přiložené DVD obsahuje vytvořenou databázi snímků, detekční a klasifikační algoritmus i výslednou aplikaci realizovanou jako virtuální měřicí přístroj pro vývojové prostředí LabView. Vzhledem k náročnosti úkolu a dosaženým výsledkům mohu zodpovědně konstatovat, že předložená práce svědčí o inženýrských schopnostech diplomata a práci doporučuji k obhajobě. Studentovi navrhuji hodnocení diplomové práce stupněm: velmi dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 19/20
Odborná úroveň práce B 43/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 14/20
Formální zpracování práce A 9/10
Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 30726