ŠAJDLEROVÁ, K. Vliv vybrané technologie pražení kávového zrna na jeho chemické složení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Diviš, Pavel

Odevzdanou diplomou práci, která vznikla ve spolupráci s pražírnou kávy Penerini považuji za zdařilou. Studentka se svojí práci maximálně věnovala a cíle práce byly splněny. Během práce na svojí DP studentka prokázala že umí pracovat v laboratoři a že je schopná kritického myšlení a umí zpracovat výsledky z prováděných experimentů. Velmi dobře u studentky hodnotím práci s literaturou a využívání poznatků z literatury v rámci DP. Po pravidelných konzultacích s vedoucím DP studentka vždy správně vyhodnotila poznámky vedoucího DP a dokázala je účinně zapracovat do textu svojí práce. Diplomovou práci Bc. Kristýny Šajdlerové doporučuji k obhajobě a hodnotím ji celkovou známkou A/výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Mikulíková, Renata

Úkolem studentky Bc. Kristýny Šajdlerové v diplomové práci „Vliv vybrané technologie pražení kávového zrna na jeho chemické složení“ bylo sledovat změny v kávovém zrnu během pražení v domácí a průmyslové pražičce. Studentka v teoretické části přehledně popisuje kávovník, chemické složení kávového zrna, technologii zpracování kávových zrn a způsob pražení. V teoretické části bych uvítala alespoň stručný popis analytických metod, které byly použity ke sledování obsahových látek. Práce obsahuje celkem 50 citací, přičemž velkou část tvoří původní práce v zahraničních časopisech. Z praktické části je zřejmé, že bylo využito několik instrumentálních analytických metod jako HPLC s DAD a MS detektorem, GC-MS s SPME extrakcí a iontová chromatografie. V kávových zrnech byly během pražení analyzovány organické kyseliny, sacharóza, kofein a aromatické látky. Největší rozdíly v obsahu stanovovaných látek v porovnávaných způsobech pražení byly u kyseliny chlorogenové a u obsahu sacharózy. Kromě sledování obsahových látek pomocí instrumentálních analytických metod byly sledovány fyzikálně-chemické změny kávového zrna v průběhu pražení. Formální stránka práce je na dobré úrovni, grafické zpracování je provedeno vkusně a přehledně. V práci je několik překlepů a nepřesných formulací, které snižují jinak velmi dobrou úroveň práce. Dosažené výsledky jsou vhodně interpretovány a mohly být šířeji diskutovány. Závěry diplomové práce jsou formulovány velmi jasně a přehledně a shrnují experimentální poznatky. Předloženou diplomovou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím celkově známkou A/výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Úroveň jazykového zpracování B
Kvalita zpracování výsledků A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Využití literatury a její citace B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 141458