BÓDI, M. Klasifikace spánkových událostí z polygrafických dat [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Králík, Martin

Práce studenta Michala Bódiho se zabývá detekcí spánkové apnoe a výpočtu apnea-hypopnea indexu (AHI) z polysomnografických dat. Na úvod třeba říct, že se jedná o doplněnou verzi neobhájené práce na stejné téma. Student oproti původní práci upravil především cíle algoritmu, kdy se nyní nepokouší klasifikovat typ apnoe, ale vypočítává AHI, což mu umožňuje se více zaměřit na samotnou detekci apnoických pauz a jejich objektivní vyhodnocení. Algoritmus byl proti původnímu návrhu doplněn o omezení maximální délky apnoické pauzy a o ošetření případů, kdy mezi apnoickými pauzami byly mezery v řádech milisekund. Navzdory tomu má však algoritmus stále mezery, především v oblasti volby vhodného kmitočtového rozsahu při hledání dechového rytmu. Student rovněž reagoval na některé z výtek oponenta v neobhájené verzi práce, především se zaměřil na přehlednější popis algoritmu a na podrobnější diskusi výsledků. Aktivita studenta se oproti předchozím dvěma semestrům rovněž zvýšila, student konzultoval pravidelně a informoval vedoucího o průběhu práce. Přestože má práce stále drobné nedostatky, tak zadání považuji za splněné a práci doporučuji hodnotit stupněm D, 65 bodů.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Smital, Lukáš

Na úvod je nutné podotknout, že se jedná o novou verzi dříve nedoporučené ani neobhájené bakalářské práce. Práce se věnuje problematice spánkové medicíny a polygrafických vyšetření, s důrazem na detekci spánkových událostí. Teoretická část práce uvádí čtenáře do problematiky, rozebírá růžné metody diagnostiky a léčby spánkových poruch a naznačuje některé nástroje pro automatické vyhodnocení diagnostických dat. Teoretická část není stále (i po upozornění) doplněna o některé navržené a testované algoritmy dalších autorů. Praktická část práce je v revidované verzi výrazně vylepšena. Autor především zjednodušil celý problém tak, že neklasifikuje spánkové události. Pouze dochází k vyhledávání spánkových událostí (bez ohledu na to, jestli se jedná o apnoe či hypopnoe) a poté dochází k porovnání s referencí poskytnutou lidským anotátorem. Takové zjednodušení je v souladu se zadáním práce. Student vyhodnocuje úspěšnost navrženého algoritmu jednak z hlediska absolutní chyby ve stanoveném AHI oproti anotacím a také z hlediska senzitivity i pozitivní predikce. Součástí hodnocení je i srovnání s podobnými algoritmy jiných autorů, kde je vidět že algoritmus má stále rezervy pro zdokonalení. I tak jej hodnotím kladně. Taktéž formální stránka je vylepšena, nicméně stále je možné vytknout některé nedostatky. Především chybějící číslování vzorců a chybějící interpunkce u vzorců. Celkově považuji revidovanou verzi předložené práce za dostačující a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
D
Body
60

eVSKP id 161971