KUČERA, V. Modernizace řídícího CNC systému frézky EMCO [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Bradáč, František

Hlavním cílem předložené závěrečné práce bylo navržení a zpracování modernizace řízení školní frézky EMCO VMC 100, která byla součástí školního výrobního systému v laboratořích ústavu. V rámci práce byl proveden rozbor stávajícího stavu elektro-zapojení a HW řízení řešeného zařízení. Student provedl průzkum trhu a na základě poptávek navrhl několik možných variant řešení modernizace pohonů a CNC řízení. Po komunikaci s dodavateli jednotlivých komponent navrhl optimální řešení, které zohledňovalo jak plánovaný způsob dalšího používání této frézky, tak vyrovnaný poměr mezi finančními/technickými parametry modernizace. Diplomat přistupoval k práci samostatně. Práci hodnotím jako povedenou i navzdory problémům s přístupem k vlastnímu zařízení díky uzavřené škole v kritickém období. Výstupy práce jsou zdařilé s potenciální možností implementace na dané strojní zařízení. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Vetiška, Jan

Studentem předložená práce se zabývá výměnou zastaralého řídicího systému malé školní frézky EMCO. V úvodních kapitolách je zpracován lehký ale dostatečný přehled současného stavu řídicích systémů. Dále je správně proveden návrh technických parametrů nových pohonů. Následuje samotný návrh modernizace elektrotechnické výzbroje stroje v několika variantách a výběr konečné varianty na základě technicko-ekonomického zhodnocení. Zde student dobře vysvětluje svoji volbu řešení. Ve následující části práce popisuje jednotlivé komponenty nového řídicího systému stroje a jejich vzájemné propojení. Toto je doloženo elektro schématy sw EPLAN. V této části u výběru napájecích zdrojů není dobře popsáno proč je použito k napájení jednotlivých os vždy samostatného napájecího zdroje. V poslední části práce je popsán návrh SW řízení v prostředí TwinCAT. Tento byl přiložen jako příloha. Po otevření v TwinCAT byl projekt spustitelný. Na závěr konstatuji, že student splnil všechny cíle zadání. Textová část práce by mohla být na vyšší úrovni. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 125111