STŘÍPEK, M. Simulace zapojení solárních článků v programu MATLAB [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Student vytvořil uživatelské prostředí v programu MATLAB, které simuluje funkci solárních článků a jejich zapojení. Vytvořený software je založený na dvou obvodových modelech solárních článků. I přes určité nedostatky se povedlo tento problém studentovi vyřešit velmi dobře a vzniklé uživatelské prostředí je velmi přehledné a uživatelsky přívětivé. Velmi dobře si také podle mého názoru osvojil teorii solárního článku. dále pak zvládl ve velkém rozsahu práci s programem Matlab. Student pracoval samostatně a pravidelně docházel na konzultace. Celkově hodnotím diplomovou práci kladně a doporučuji ji k obhajobě.
Student se ve své práci zabývá problematikou simulace V-A charakteristik solárních článků a jejich sériově paralelní kombinaci v programu MATLAB. Práce je zpracována v rozsahu 64 stran včetně seznamu použité literatury, použitých symbolů, obrázků, tabulek a je doplněna o dvě přílohy s naměřenými a simulovanými hodnotami. Práce je rozčleněna do šesti hlavních kapitol. V prvních kapitolách se student zabývá přehledem o fotovoltaice, principem funkce, vlivem zastínění a náhradním ekvivalentním obvodem použitým v simulačních modelech fotovoltaických článků a modulů. Následující kapitola je věnována popisu programovacího prostředí MATLAB a samotného programu pro simulaci fotovoltaických článků. Praktická část je doplněna i porovnáním s naměřenými hodnotami reálného solárního článku. V teoretické části buď úplně chybějí citace důležitých informací, nebo autor cituje vlastní práci, která ale asi není původním zdrojem informace. V kapitole 2.1.7, která popisuje maximální účinnost, není vůbec uvedeno, z jakých podkladů autor vychází. Práci lze dále vytknout typografické chyby a nejednotnost použití symbolů T – teplota, T – perioda, Us – sériový odpor, Us – statický odpor a další. Některé parametry vztahu nejsou popsány např. n v (33). Bohužel i samotný program vykazuje chyby, protože při simulaci sériového řazení solárních článků se celá účinnost systému zvyšuje a narůstá Isc, což neodpovídá realitě. Na druhou stranu při simulaci zvyšující se intenzity osvětlení se ve výstupu programu nemění Uoc ani se nemění účinnost solárního článků, což také není pravda. Přes tyto výhrady práce je sepsána dostatečně pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu a předložená práce splňuje požadavky kladené na diplomovou práci a zadání diplomové práce bylo splněno.
eVSKP id 57663