STOKLÁSEK, P. Modelování a řízení systému FytoScope [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Blaha, Petr

Téma si student přinesl sám z firmy Photon Systems Instruments. Student přistoupil k řešení diplomové práce svědomitě. Rozumně rozvrh čas a nedostal se do žádné časové tísně. V rámci semestrální práce řešil model teplotní komory, potom v průběhu řešení diplomové práce provedl identifikaci parametrů z naměřených dat a navrhl způsob řízení. Většinu problémů řešil samostatně, případně konzultací se svým externím konzultantem. Z mé strany využíval konzultace zřídka a věcně, aby informoval o postupu prací a pracích budoucích. Celá práce je napsána v logickém sledu. Dle mého názoru splňuje požadavky zadání. Je rozdělena do devíti kapitol včetně úvodu a závěru. Za hlavní přínos práce shledávám sadu modelů jednotlivých komponent teplotní komory, které umožní změnou parametrů modelovat chování různých typů komor. Modely byly vytvořeny ve formě rovnic a Simulinkovského schématu. Dalším přínosem je metodika identifikace parametrů a návrhu řídicího algoritmu, včetně jeho implementace v programovatelném automatu. Kladně hodnotím jeho píli, schopnost rozvrhnout čas, klid a vyrovnanost a schopnost vysvětlit řešený problém. Student dle mého názoru prokázal při řešení diplomové práce inženýrské schopnosti. Navrhuji hodnocení výborně (93 bodů).

Navrhovaná známka
A
Body
93

Posudek oponenta

Glos, Jan

Zadání diplomové práce bylo náročnější jak po stránce odborné, tak i časové. Student podrobně nastudoval fyzikální modelování tepelných systémů a zaměřil se na problematiku vlhkého vzduchu. Vytvořené modely hodnotím jako zdařilé, je pouze škoda, že jednotlivé celky nejsou v práci popsány pomocí rovnic. Značné úsilí bylo zjevně věnováno identifikaci parametrů modelů a ladění modelů s reálným systémem, což se dle grafů podařilo. Pouze u experimentu v obr. 26 bych očekával nižší výkon topení a případně delší experiment, aby byl zachycen celý přechnodný děj (pokud komora není naprosto ideální integrátor). Student navrhnul regulační algoritmy pro systém FytoScope. Z textu práce však není jasné, zda provedl ověření regulačních algoritmů na vytvořených modelech. Zcela chybí řízení výměny vzduchu (jeden z uživatelem definovaných parametrů v zadání práce). Programování navržených regulátorů do PLC je nedostatečně popsáno, je uveden pouze jeden příklad PI regulátoru, chybí realizace ostatních regulačních smyček (výpočty výkonů, výpočet odchylky vlhkosti, regulátory poruch atd.). Schéma regulace teploty na str. 50 je značně nepřesné, nejsou popsány signály a dochází k sčítání teplot a výkonů. Student uvedl řízení systému FytoScope do provozu a ověřil jej v reálném provozu. Avšak postrádám podrobnější popis experimentů – jelikož se jedná o MIMO systém, chybí data o všech vstupech a výstupech. Chybí také porovnání systému bez regulátorů poruch a s nimi, případně zobrazení akčních zásahů regulátorů poruch. Výsledné naměřené průběhy ale ukazují, že řízení systému FytoScope je funkční a řízení probíhá bez výrazných překmitů, poruchy jsou vyregulovány. Práci lze považovat za původní, převzaty byly pouze základní vzorce, které byly následně využity pro tvorbu modelů. V práci se objevují formální chyby (interpunkce, grafická úprava rovnic, chybějící označení obrázků, doporučená literatura [12] není použita v textu atd.). Odevzdané přílohy (Matlab modely) obsahují velké množství souborů a jejich verzí, celkově je tato část velmi nepřehledná. I přes výše uvedené výtky práce svědčí o inženýrských schopnostech studenta a navrhuji hodnocení 72 bodů (C).

Navrhovaná známka
C
Body
72

Otázky

eVSKP id 102743