ČERNÝ, V. Software pro úpravu zvukového signálu pro ozvučování více reproduktorovými soustavami [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Sysel, Petr

Zadání diplomové práce považuji za splněné, vytvořená aplikace umožňuje v reálném čase plynule měnit všechny parametry signálu, které jsou požadovány v zadání. Nad rámec zadání je doplněn i měřič úrovně signálu podle normy IEC 60268-18 a doporučení EBU R.68. Všechny parametry je možné nastavovat pomocí grafických prvků (posuvníky, zaškrtávací políčka, apod.), takže při použití dotykového displeje není nutná klávesnice ani myš. Jednotlivé parametry lze také přiřadit kanálům MIDI kontroléru. Z vlastností aplikace oceňuji zejména promyšlený grafický návrh, konzistentní intuitivní ovládání (např. výběr skupiny sousedních nebo jednotlivých kanálů a společné nastavování zvoleného parametru), ukládání nastavení do standardních složek profilu uživatele, vytvoření instalátoru nebo dva přednastavené vzhledy aplikace. Tím se vlastnosti aplikace blíží profesionálních aplikací s promyšleným návrhem, což nebývá u studentských prací samozřejmé. Text práce obsahuje především uživatelský popis ovládání aplikace a popis základních bloků aplikace doplněný ukázkovými příklady zdrojových kódů. Nechybí ani popis instalace a konfigurace vývojového prostředí JUCE a překladu aplikace ze zdrojových kódů. Naopak lze vytknout nedostatečný popis použité metody pro návrh a implementaci filtrů, protože student využil již připravené bloky z knihovny JUCE (což v případě filtrů neodporuje zadání). Použití předpřipravených bloků lze vytknout při realizaci zpoždění, kdy použitý algoritmus nadvzorkování používá pouze jednoduchou lineární interpolaci a způsobuje zkreslení signálu s vyšším kmitočtem. Po formální a grafické stránce je práce na výborné úrovni, obsahuje minimum překlepů nebo chyb.

Navrhovaná známka
A
Body
93

Posudek oponenta

Schimmel, Jiří

Diplomant ve své práci realizoval software pro úpravu zvukového signálu v reálném čase nahrazující hardwarové procesory určené pro úpravu zvukového signálu pro více reproduktorových soustav při ozvučování. Jedná se o opačný koncept než u mixážních pultů, kdy je požadováno, aby jeden monofonní nebo stereofonní signál byl směrován do více výstupních sběrnic a v nich nezávisle upravován. Tyto požadavky aplikace splňuje, stejně jako požadavek na ovládání pomocí MIDI. Po drobných úpravách grafického uživatelského rozhraní je možné aplikaci použít i komerčně. Poněkud problematické ale bude ovládání směrovací matice a výběr kanálů na dotykovém displeji. Naopak je nutné ocenit realizaci instalátoru aplikace. Nevhodné je ovšem použití lineární interpolace pro realizaci zpoždění, interpolace se chová jako filtr typu dolní propust s mezním kmitočtem závislým na velikosti zlomkové části zpoždění vyjádřeného v počtu vzorků. U vytvořené aplikace se při vzorkovacím kmitočtu 48 kHz objevuje pokles modulové kmitočtové charakteristiky o 3 dB už na 10 kHz, jak vyplývá z měření provedeného oponentem. Je škoda, že nebylo provedeno ověřovací měření charakteristik parametrických filtrů a zpožďovací linky. Teoretická část práce zaostává za částí praktickou. Většina teoretického úvodu pojednává o naprostých základech teorie číslicových signálů a systémů, naopak není dostatečně popsána problematika interpolace zpožďovací linky, nejsou popsané algoritmy realizace parametrických filtrů ani jejich implementace, zřejmě je využito tříd prostředí JUCE. Není rozebrána problematika fázového zpoždění mezi kanály způsobená zařazením filtrů do některé signálové cesty. Po formální stránce je práce na dobré úrovni, jsou ale použita anglická slova tam, kde existuje český ekvivalent („buffer“) nebo je kombinována čeština s angličtinou („Channel zprávy“), místy schází větné čárky. U směrovací matice není popsána požadovaná implementace funkce soft-fade, je zmíněna pouze u parametrických filtrů. Popis aplikace pro uživatele by dle mého soudu měl být v příloze práce. Seznam literatury obsahuje 15 zdrojů, schází ale vědecké publikace věnující se právě interpolaci zpožďovací linky a parametrickým filtrům.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 126068