DANYI, I. Návrh kmitočtových filtrů s netradičními složenými aktivními prvky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Jeřábek, Jan

Zadání práce bylo splněno bez výhrad, student navrhl několik zapojení kmitočtových filtrů a jedno vybrané pak úspěšně zkonstruoval a změřil jeho vlastnosti, které se velmi blíží těm očekávaným. Nad rámec zadání se student věnoval i citlivostní analýze jednotlivých obvodů. Aktivita během řešení byla dosti nerovnoměrná. Z odborného hlediska v práci spatřuji jen menší nedostatky. Z formálního hlediska nemám závažnějších připomínek.

Navrhovaná známka
B
Body
84

Posudek oponenta

Koton, Jaroslav

Bakalářská práce se věnuje problematice návrhu kmitočtových filtrů využívající skupinu nestandartních aktivních prvků primárně založených na transadmitančních zesilovačích. V úvodní části jsou popsány vybrané aktivní prvky, které jsou v následujících kapitolách použity pro návrh kmitočtových filtrů pracujících v proudovém režimu. Při jejich popisu jsou však nesprávně spojovány informace z různých literárních zdrojů. Např. u prvku BOTA t obr. 2.4 je orientace výstupních proudů Io1 a Io2 za uvažování vztahu (2.4) stejná a nikoliv opačná, jak je to prezentováno v práci. Podobně je tomu u dalších prvků, viz např. MOTA z obr. 2.5 a jeho matematický popis dle (2.5). Nejednotná je pak i symbolika aktivních prvků použitá pro návrh kmitočtových filtrů a jejich M-C grafů uvedených v tab. B.1. Využitím teorie M-C grafů signálových toků jsou navržena, blíže analyzována a simulována 4 zapojení kmitočtových filtrů, kdy značná pozornost je věnována citlivostní analýze. I přes v tab. B.1 uvedené M-C grafy aktivních prvků jsou výsledné M-C grafy finálních struktur značně nepřehledné, protože chybí označení, který uzel je proudový anebo napěťový. Čtenáře, ne příliš znalého danou problematiku, toto značně mate, neboť není schopen sledovat návrhové kroky filtru, resp. postupný vývoj M-C grafu kmitočtového filtru (viz např. obr. 7.1) a ani z konečného grafu vyjádřit obvodovou realizaci. V kap. 7 a 8 popisující řešení kmitočtového filtru s prvkem CCTA jsou nesprávně pro potřeby změny parametrů filtru uvažovány koeficienty $a$ a $c$ proudového konvejoru, který je součástí prvku CCTA. V rámci popisu CCTA (kap. 2.4.2) se však uvažuje zcela konkrétní typ proudového konvejoru a tedy koeficienty $a$ a $c$ jsou také jasně definovány a nelze je proto použít pro záměrnou změnu některého z parametrů kmitočtového filtru. I přes uvedené nedostatky značně oceňuji provedená praktická měření vybraného obvodového řešení, které jasně ukazují správnost jednotlivých kroků návrhu a analýzy. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 73722