ŠLOSÁROVÁ, K. Studium produkce polyhydroxyalkanoátů u psychrofilních bakterií [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Pernicová, Iva

Studentka Bc. Katarína Šlosárová se ve své diplomové práci věnuje studiu produkce polyhydroxylakanoátů pomocí psychrofilních bakterií. Studentka pracovala s téměř 80 bakteriálními izoláty, u kterých byla testována schopnost produkce PHA. Svoji diplomovou práci vypracovávala ve spolupráci s univerzitou NMBU v Norsku. kde probíhalo i část měření, kterého se studentka účastnila. Studentka přistupovala ke své práci samostatně a iniciativně. Během experimentální části, ve které odvedla značné množství práce, prokázala laboratorní zručnost a dovednost. Také k vypracování textové části, kterou psala v anglickém jazyce, přistupovala zodpovědně. Při psaní teoretické části studentka výborně pracovala s odbornou literaturou. Při zpracování výsledkové části studentka prokázala samostatné myšlení i přehled v řešené problematice. Je třeba zmínit, že experimentální výsledky této práce budou součástí publikace v mezinárodním časopise. Celkový přístup k práci hodnotím velmi kladně, práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Sedlář, Karel

Studentka Katarína Šlosárová se ve své práci zabývala analýzou 78 původních antarktických izolátů bakterií, přičemž prováděla genotypové a fenotypové typizace s cílem zjistit, které izoláty jsou schopny kumulovat polyhydroxyalkanoáty (PHA). V teoretické části práce stručně, ale věcně shrnuje veškerou potřebnou problematiku týkající se PHA, jejich produkce, extrémofilních organismů i použitých laboratorních technik. Práce s literaturou je příkladná, studentka cituje více než 100 publikací a i z diskuse v rámci praktické části práce je patrné, že si téma dobře nastudovala. Většinu práce pak tvoří část praktická. Musím podotknout, že množství analyzovaných vzorků a použitých technik je obdivuhodné a dle mého názoru značně převyšuje nároky na úspěšné vypracování diplomové práce. Studentka se během experimentů potýkala s mnoha problémy, což je zcela očekávatelné při práci s takovým množstvím nemodelových organismů. Všechny překážky se jí ovšem podařilo překonat a především zdárně zdokumentovat. Výsledkem je tedy seznam organismů, které nesou gen kódující PHA syntázu a následně i definováno šest organismů, které skutečně PHA akumulují. Celá práce je logicky strukturována, výsledky jsou přehledně shrnuty a práce obsahuje i zdařilé ilustrace a grafické výstupy. Navíc je práce psaná anglicky, je velmi čtivá a téměř prosta překlepů či jiných prohřešků. Zadání práce považuji za bezezbytku splněné a myslím, že původní výsledky, které práce přináší, by měly být publikovány i ve vhodném odborném periodiku. Práci tedy doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnotit stupněm A/výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 148644