SÝKOROVÁ, P. Určení hodnoty podniku působícího ve strojírenství [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Režňáková, Mária

Téma určování hodnoty podniku je komplexní a tím náročné na zpracování. Z toho důvodu se při jeho zpracování mohou vyskytovat nedostatky plynoucí z omezené praxe studentky. V další části hodnocení se zaměřím na upozornění na nedostatky, které se v práci vyskytují: Není vysvětleno, proč je ocenění společnosti provedeno k datu 1.4.2019, analýza externího prostředí za r. 2014-2020, finanční analýza za roky (2014-2019). Tato nekonzistentnost časového horizontu analýz se promítla do návrhu ocenění, které uvažuje s fází prognózy pro roky 2020-2023! Není zřejmé, jestli autorka používala všechny data platná k datu ocenění (např. při výpočtu ceny vlastního a cizího kapitálu). Porovnávání výsledků finanční analýzy k tzv. doporučeným hodnotám postrádá logiku, pokud má studentka k dispozici oborové hodnoty, i hodnoty za konkurenční podniky. SWOT matice obsahuje diskutabilní a nekonkrétní položky (platební schopnost, kladná hodnota ČPK, „dostavba jaderné elektrárny Dukovany“ a současně „vyšší využívání jaderné energie“, apreciace české koruny). Při analýze majetku (kapitola 4.1) postrádám vyčíslení hodnoty provozně nepotřebného majetku. Také není zřejmé, proč autorka považuje krátkodobé bankovní úvěry za provozně nepotřebné (s.66). Z textu není zřejmé, co vyjadřuje „koeficient náročnosti“ v tab. č. 40; neshoduje se s hodnotou uvedenou v tabulce č. 58. Plán investic do DM je zpracován nepřehledně, autorka použila pouze globální metodu a nepřihlížela k investičním potřebám podniku. Z textu není zřejmé, jak je hodnota pozemků zahrnuta do prognózy (s. 80). Jak bylo naloženo s nedokončenými investicemi ve výši cca 36 mil. Kč (tab. 59)? Plánovaná výše investic (4.2.4) nekoresponduje s hodnotou uvedenou ve výpočtu FCFF (tab. 70). V práci také není zmínka, jak zohlednila skutečnost, že výpočet není ke konci (případně začátku) roku, ale ke konci 1. kvartálu, což má vliv na časovou hodnotu peněz. Studentka se vůbec nevyjadřuje ke skutečnosti, že vypočtená hodnota VK je nižší než účetní (což zpochybňuje použití metod pro výnosové ocenění podniku). Míra shody identifikovaná antiplagiatorským systémem Theses je vzhledem k frekvenci tohoto tématu v závěrečných pracích (avšak pro různé podniky) akceptovatelná.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů D
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod E
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry E
Praktická využitelnost výsledků E
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň C
Práce s informačními zdroji, včetně citací C
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Karas, Michal

Práce se zabývá ocenění podniku výnosovou metodou DCF. Analytickou část práce hodnotím jako spíše strohou, což platí i pro prognózu tržeb, která se zakládá na menším počtu, navíc podobných ukazatelů. V rámci samotného ocenění postrádám podrobnější argumentaci zejména u parametrů pokračující hodnoty a úvahu o splnění předpokladů modelu DCF.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů C
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod C Analýza finančních výkazů je provedena poměrně povrchně, málo objasňuje příčiny vývoje.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C V rámci odvozených nákladů kapitálu by bylo vhodné více rozebrat přirážky za jedinečné riziko. U pokračující hodnoty postrádám zdůvodnění terminálního tempa růstu, přičemž postup odvození zůstává nejasný.
Praktická využitelnost výsledků C Většina hodnoty se soustředí v pokračující hodnotě, která je však málo argumentována.
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň C
Práce s informačními zdroji B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 143263