STRAŠIL, V. Výukový přípravek pro autonomní řízení vozidel [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Diplomová práce vychází z potřeb rozšíření výuky robotického kroužku na Gymnáziu Zábřeh, kde zároveň diplomat působí jako lektor. Motivací je rozšířit výuku tohoto kroužku o základy asistentů řízení a autonomního řízení vozidel. Cílem je vytvořit nejen kompletní výukový přípravek, tedy vhodný podvozek, jeho řízení, senzoriku, výpočetní část, ale také sadu úloh, na kterých by účastníci kroužku mohli vše otestovat a realizovat své záliby v tomto perspektivním oboru. V rámci práce diplomant vytvořil kompletní podvozek s řízením osazený kamerou a ultrazvukovým senzorem přiblížení. Jako výpočetní a řídící platforma byl použit jednodeskový počítač Raspberry Pi. Dále byly vytvořeny 2 demonstrativní úlohy pro autonomní jízdu podle čar (jízdních pruhů) a zastavení před překážkou. Jediné, co bych uvítal k doplnění, jsou detailnější popisy daných úloh s návodem pro účastníky. Věřím však, že toto vznikne při otevření kroužku v dalším školním roce. Diplomant k řešení práce přistupoval samostatně a svědomitě. Diplomant prokázal komplexní inženýrské schopnosti při teoretické práci, v návrhu a realizaci hardware i při implementaci software. Přestože tato diplomová práce nenavazuje na semestrální projekt a na realizaci tedy byl jen jeden semestr, všechny body zadání byly splněny. Práci doporučuji k obhajobě s hodnocením A/92 b.
Práce na téma "VÝUKOVÝ PŘÍPRAVEK PRO AUTONOMNÍ ŘÍZENÍ VOZIDEL" Bc. Vojtěcha Strašila patřila zadáním k těm náročnejším, komplexnějším a praktickým. Obsahuje kvalitní rešerši senzorických prostředků pro použití v autonomních vozidlech (a vozidlech s ADAS) s přihlédnutím k řešené aplikaci. Dále obsahuje rešerši algoritmů počítačového vidění, která se věnuje několika vybraným skupinám algoritmů. Teoretickou část uzavírá rešerše a průzkum trhu v oblastech robotických podvozků a výpočetních platforem. V teoretické části se místy vyskytují odvážná a nešikovná tvrzení nepodložená důkazem nebo literárním zdrojem. Některé kapitoly naopak vycházejí celé z jediného zdroje. V praktické části student popisuje stavbu hardwarové části přípravku s mechanickou částí na bázi upraveného komerčně dostupného RC modelu auta, a elektroniky postavené na Raspberry Pi 4. Celkové zpracování hardwaru považuji za mimořádně povedené a oceňuji i jeho dokumentaci v samotné práci. Softwarovou část práce student implementuje v jazyce Python na dostatečné úrovni, v textu práce jsou logicky popsány softwarové moduly, a konkrétně popsány jednotlivé implementované funkce. Popis částí obsluhujících senzory, motory a baterii považuji za dostatečný, ale ocenil bych více rozvinutý popis algoritmů počítačového vidění použitých pro sledování čáry, zejména nějakou diskusi toho, proč byl ten který algoritmus zvolen, a jak funguje v rovině konceptuální, a až potom implementační. Metody použité pro detekci čáry (Haughova transformace) potom zcela chybí v teoretickém popisu, který ale popisuje jiné metody nepoužité. V závěru práce student popisuje proces a výsledky testování přípravku, diskutuje problémy, které se vyskytnuly v testování, a věcně je řeší. Připravek je pro účely tohoto zadání plně funkční. Za nejsilnější stránku této práce považuji návrh a implementaci hardwaru přípravku a jeho dokumentaci, taktéž software je pokročilý a student při jeho tvorbě plně splnil zadání práce, a prokázal velmi dobré inženýrské schopnosti. Slabou stránkou je práce s literaturou, kde některé zvolené zdroje ze seznamu literatury nejsou v textu vůbec referencovány (9, 11, 12, 14), jiné jsou použité jako jediné zdroje pro celé části, a některé informace a tvrzení jsou zcela literaturou nepodložena. Celkově práci hodnotím 90b a stupněm A.
eVSKP id 151628