KOHOUT, D. Implementace zabezpečení do DLMS protokolu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Zadání považuji za splněné. Na základě domluvy kvůli chybějícím elektroměrům s Security Suite nedošlo k komplexnímu testování implementace zabezpečení, ale byla provedena implementace emulace elektroměru a testování s emulovaným elektroměrem. Formální a jazyková úroveň je až na pár překlepů a nejasností na dobré úrovni. Výtku mám k terminologii v oblasti bezpečnosti a vyhodnocení měření (interpretace a diskuse výsledků), zde měl být kladen větší důraz. Aktivita studenta běhen semestru a práce se zdroji (různé typy elektroměrů) byla na dobré úrovni. Využitelnost výsledků má potenciál, práce má praktické použití a dílčí výstupy byly prezentovány na EEICT. Hodnotím B/89 bodů.
Práce diplomanta se zabývá problematikou komunikace v oblasti smart meteringu konkrétně komunikací s elektroměry a zabezpečením komunikace. Vetší část práce je věnovaná analýze problematiky vzdáleného měření z pohledu protokolu DLMS/COSEM, kde oceňuji návaznost na legislativu v ČR resp. vyhlášku o měření elektřiny čímž věcně diskutuje význam řešení témata. Diplomant dále vysvětluje způsoby komunikace DLMS protokolu a jeho parametry spojené se zabezpečením. Dále je uvedena finální provedená implementace zabezpečení do vlastního řešení aplikace, na které demonstruje implementované funkce. Celkově ale před uvedením implementace chybí metodika a koncept konkrétního návrhu, tedy kam aplikace cílí a zda byl zvolen nejvhodnější způsob řešení. Chybí také popis všech cílených funkcionalit které bylo třeba naplnit. Celkově je výsledná aplikace komplexní a implementuje veškeré potřebné části pro komunikaci DLMS/COSEM s dalším rozšířením o speciální funkce hromadného testování komunikace s měřidly. Oceňuji přehlednost samotné aplikace a hloubku implementovaných funkcí. Pro demonstraci implementovaného zabezpečení bylo provedeno simulované měření datových objemů pro srovnání datové náročnosti. Výsledky jsou sice prezentovány jasně ale chybí hlubší diskuse nad dosaženými hodnotami, například dostatečnost kryptografického řešení do budoucna, v případě náročnějších požadavků na zabezpečení komunikace. V rámci formálního zpracováni mohla být práce lépe logicky strukturovaná. Práce obsahuje technické nepřesnosti či nejasná tvrzení. Rovněž hlediska formátu textu se objevují drobné nedostatky. Text je ale na poměrně dobré úrovni. Za největší nedostatek ale považuji nízkou úroveň závěrů a diskusi nad dosaženými výsledky. Celkově zdání práce považuji za splněné a doporučuji k obhajobě. Vzhledem k nedostatkům hodnotím B/80 bodů.
eVSKP id 133560