MIKLICA, J. Návrh modelu pohybu pro nano-zařízení v simulačním prostředí NS-3 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Student Jan Miklica se ve své diplomové práce zabýval tématem biologicky inspirovaných nanokomunikačních sítí, což je poměrně nová avšak velice perspektivní oblast. V počátečním období řešení práce nebyl student příliš aktivní a výsledky nebyly příliš slibné. Nicméně, v další části se mu podařilo do tématu lépe proniknout, což se odrazilo i na kvalitě práce. I přesto je však třeba konstatovat, že původně stanovené cíle práce nebyly zcela splněny. Odborná úroveň práce má také určité nedostatky. Především se jedná o celkový styl psaní, který je poměrně „laický“ a občas se v práci vyskytují ne zcela jasné formulace. Některé kapitoly praktické části by si také zasloužily větší pečlivost ve smyslu detailnějšího popsání relevantních problémů a parametrů. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. Celkově práci hodnotím stupněm C / 71 bodů.
Diplomová práce, kterou zpracoval student Jan Miklica, se zabývala problematikou nano-komunikací. V teoretické části práce, po úvodním obecném vysvětlení nano-komunikačních sítí a jejich inspirací v přírodě, jsou představeny požadavky kladené na nano-zařízení a také je uveden krátký souhrn aktuálních projektů, které se zabývají komunikacemi v nano-sítích. Bohužel souhrn je pojat velmi informativně a čtenáři nenabídne přehled o aktuálním výzkumu v této oblasti. Teoretická část práce dále pokračuje popisem propagačních ztrátových modelů. Student v této části popisuje velké množství propagačních modelů. V oblasti nano-komunikací je zejména využíván Brownův pohybový model, který využívá náhodné změny směru a rychlosti. Tato skutečnost ovšem není v přehledu zmíněna (ze seznamu propagačních modelů není zřejmé, který je v praktické části práce využit). V teoretické části dále postrádám jednoznačný popis odlišností při komunikacích na různé vzdálenosti, což je klíčová otázka pro způsob komunikace v nano-sítích. Stěžejní část diplomové práce spočívá ve vytvoření simulačních modelů s cílem simulovat difuzní šíření nano-částic a identifikovat minimální počet vyslaných nanočástic pro úspěšné přijmutí požadované informace. Vytvořené modely byly realizovány ve dvou simulačních prostředích (N3Sim, NS-3). Popis parametrů vytvořených modelů je u obou simulátorů velmi nepřehledný. Místo popisu do odstavců bych doporučoval vytvořit souhrnné tabulky. Navíc v případě N3Sim, který byl vyvinut speciálně pro simulaci pohybu nano-zařízení nejsou popsány veškeré dostupné parametry, což čtenáři znesnadňuje orientaci v další části práce (přiložený konfigurační soubor není natolik dlouhý, aby nemohl být do práce přidán a okomentován). Získané výsledky odpovídají teoretickým předpokladům, a zadání práce je tak z velké části splněno, ovšem zejména v případě modelu NS-3 mohla být provedena detailnější implementace pro lepší porovnání získaných výsledků. Formální úroveň práce a prezentace dosažených výsledků je na slabší úrovni. Práce obsahuje řadu gramatických chyb, chybějících významů zkratek a student nedodržuje typografické zásady. Některé obrázky v práci nejsou vektorové a působí tak neostře. Student dále neuvádí, proč nebyl (navzdory zadání práce) použit simulační nástroj Nano NS, i když v práci uvádí jeho popis. Zejména z důvodů slabé interpretace výsledků a formálního zpracování hodnotím práci stupněm C / 70 bodů.
eVSKP id 73845