TURINSKÝ, M. Diagnostika zdrojové části fotovoltaických elektráren [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Zadání práce vycházelo z požadavků firmy Modemtec. Cílem práce bylo vytvořit zařízení pro monitorování zdrojové části fotovoltaických elektráren a práce probíhala z podstatné části pod odborným vedením konzultanta, kterým byl ing. Ladislav Štastný, Ph.D. Konzultant ve svém stanovisku velmi kladně hodnotí samostatnost a schopnost orientovat se v poměrně komplexní problematice, kterou bylo nutné pro vyřešení zadání obsáhnout. Diplomová práce plní všechny body zadání. Jako vedoucí vysoce oceňuji nejen realizační část věnovanou návrhu monitorovacího zařízení, ale i úvodní část, kde je velmi přehledně a srozumitelně popsána problematika FV instalací z pohledu rizik a příčin vzniku požáru. Autor v práci popisuje typické poruchy, ke kterým může dojít, možné způsoby detekce a v navazující části se pak podrobněji věnuje detekcím na bázi měření elektrických veličin. Na základě požadavků zadavatele jsou v práci konkretizovány finální technické parametry na hardware navrhovaného monitorovacího zařízení. Pro navržený systém obsahující jak dvoujádrový signálový procesor řady TMS320F, tak výkonný mikrokontroler STM32F byl vytvořen obslužný software včetně implementace komunikačních protokolů a rozhraní. V závěru práce je rovněž dokumentováno testování komunikace, kde bylo úspěšně ověřeno, že prostřednictvím G3-PLC rozhraní jsou s využitím IPv6 protokolu přenášeny zprávy protokolu Modbus. Z uvedeného je zřejmé, že práce svým rozsahem a komplexností překračuje běžné nároky na diplomovou práci. I přes značný rozsah, komplexnost a z toho vyplývající náročnost je kvalita odevzdaného textového díla vysoce nadprůměrná a práce má vynikající nejen odbornou, ale i jazykovou úroveň. Z pohledu prevence rizik souvisejících s rostoucím počtem FV instalací má tato práce i nezanedbatelný společenský přínos.
Práce bakaláře Matěje Turinského o rozsahu 54 stran textu a 12 stran příloh obsahuje 20 stran rešerše a 34 stran studentova řešení a praktické realizace. Práce svým rozsahem odpovídá průměrné zátěži kladené na studenta UAMT. Student používá dostupnou literaturu, která je dobře citována. Některé citované údaje neodpovídají normě ISO 690, je obtížné je dohledat. Práci mohu označit jako původní. Práce má velmi dobrou formální úroveň, s minimálním počtem překlepů a gramatických chyb. Práce je členěna logicky. Student nejprve popisuje principy poruch FV panelů a jejich detekce. Z rešerše přímo vyplývají požadavky pro hw řešení, které student nakonec realizuje. Výsledkem je tedy funkční modulární prototyp zařízení se dvěma mikrokontrolery (mikrokontroler STM32 a signálový procesor TMS320) které vyžadují realizaci několika firmware, které student realizoval. Práce neobsahuje návrh elektronické části, student používá dostupné vývojové kity pro ověření funkce firmware. Student ve své práci musel spolupracovat s dalšími osobami jiných ústavů, které zajistily patřičná měření výkonových signálů, na jejichž základu student rozhodoval o finální implementaci detekce oblouku. V přílohách práce je uvedeno video, demonstrující funkci základních stavebních kamenů práce. Pro plnou využitelnost zařízení v praxi by bylo vhodné v budoucnu navázat jinou prací, která se bude zabývat návrhem desky plošných spojů pro reálnou aplikaci. Obsah práce je i tak plně využitelný v praxi. Student splnil zadání ve všech bodech. Z práce usuzuji, že student získal znalosti v oblastech bezpečnosti, výkonové elektroniky, programování v jazyce C pro vícero architektur a komunikačních protokolů. Práce svědčí o inženýrských schopnostech studenta. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 159897