PALUCHA, N. Vliv biodegradace bioplastů na kvalitu půdy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Kučerík, Jiří

Diplomová práce Bc. Natálie Paluchové „Influence of bioplastics´ biodegradation on soil quality“ je zaměřena na problematiku biodegradabilních plastů a vlivu jejich biodegradace na kvalitu půdy. Téma je vysoce aktuální, protože biodegradabilní plasty jsou vážně uvažovány a již také využívány jako náhrada konvenčních plastů. Kontaminace půdy rezidui biodegradabilních plastů je tedy více než pravděpodobná. Bc. Natálie Paluchová v této práci částečně pokračovala na tématu své bakalářské práce, která naznačovala některé negativní vlivy biodegradabilních plastů. V předložené práci téma dále rozvinula a využila dalších metod k ověření pracovních hypotéz. Vzniklá práce je po všech stránkách na vynikající úrovni a převyšuje požadavky kladené na tento typ práce. V rozsáhlé teoretické části popisuje studentka problematiku půdní kvality a analýzy. Dále pak rozsáhle popisuje degradační procesy spojené s biodegradací bioplastů. Autorka dále zaměřila na vliv konvenčních mikroplastů na půdní procesy, ale shrnuje i stav současného poznání o vlivu biodegradabilních plastů. Jak autorka správně poznamenává, v této oblasti je velký nedostatek relevantních informací, přičemž tato práce, jak vyplývá z dosažených výsledků, mezeru částečně zaplňuje. Je třeba zmínit, že je citováno 284 zdrojů, což ukazuje, že rešerše byla zpracována opravdu důkladně. V kapitole výsledky jsou rozsáhle prezentovány výsledky vlivu reziduí P3HB na tři různé půdní typy studované různými analytickými přístupy. Diskuze je velmi důkladná, ale srozumitelná. Závěry jsou podloženy logickými a věcnými argumenty, případně dostupnými literárními zdroji. Cíle práce byly splněny. Bc. Natálie Paluchová začala na práci pracovat již ve čtvrtém ročníku studia, zvládla sama dostudovat problematiku půdní mikrobiologie a stabilizačních mechanismů půdní organické hmoty. Pozitivně hodnotím její entuziasmus, vynalézavost, pracovní nasazení a samostatnost. V neposlední řadě, práce je napsána čtivě a v anglickém jazyce na velmi dobré jazykové i stylistické úrovni. Výsledky předložené práce představují významný posun v dané problematice, z toho důvodu ji hodnotím velmi pozitivně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Doležalová Weissmannová, Helena

Diplomová práce Natálie Paluchové má celkem 7 hlavních kapitol, včetně seznamů a příloh v rozsahu 97 stran, a samostatné obrazové a grafické přílohy v rozsahu 14 stran. Práce se zabývá vlivem biodegradace bioplastů na kvalitu půdy (Influence of bioplastics´ biodegradation on soil quality) a je psána v anglickém jazyce na vysoké odborné úrovni. V teoretické části, která je detailně napsána a velmi vhodně rozčleněna do dílčích podkapitol, se nachází podstatné informace o kvalitě půd se zaměřením na indikátory kvality půd (fyzikální, chemické a biologické indikátory). Poté následuje část zabývající se problematikou degradace plastů v půdách, která je velmi srozumitelně formulována a vystihuje podstatné problémy degradace plastů v půdách. Celá rešeršní kapitola obsahuje velmi zdařilé grafické prezentace ve formě obrázků, které doplňují příslušné textové části. Cílem práce bylo detailní studium P3HB degradace v půdách a její následný vliv na vlastnosti různých typů půd. Dalším cílem práce bylo potvrzení tzv. „Priming Effect“, který byl zjištěn v bakalářské práci (N. Paluchová). Autorka práce si kladla za cíl využití dat z respirometrie , elementární analýzy, termogravoimetrie a enzymatických testů pro potvrzení impaktu P3HB na půdní systém (vlastnosti půdy). Experimentální část se věnuje podrobně popisu a specifikaci procesu degradace P3HB ve vybraných půdách s využitím respirometru Respicon VI. Dále analýze reziduí ve vztahu ke změnám půdních charakteristik (změny v půdě v důsledku přítomnost P3HB na zadržování vody a formy uhlíku) s aplikací termické analýzy (modifikovaný TGA 550 thermogravimetr) a také využití enzymatických testů a elementární analýzy. Výsledky a jejich diskuze je obsáhlá a interpretace získaných dat analyzuje P3HB degradaci v různých koncentracích ve vybraných půdách pomocí metody respirometrie; data termické analýzy sloužící k posouzení dopadu přídavků P3HB na vybrané vlastnosti půdy a enzymatické testování pomocí 5 klíčových enzymů. Diskuzní část práce je velmi důkladně napsána a podepřena také odbornou literaturou a doplněna příslušnými propracovanými grafy. Závěr práce shrnuje podstatné výsledky studia vlivu biodegradace bioplastů na kvalitu půd a potvrzení tzv. „Priming Effect“. V práci bylo celkem citováno 284 zdrojů, převážně zahraniční odborné literatury. Předložená diplomová práce přesahuje běžný rámec diplomových prací a je na vysoké úrovni. Po formální stránce je práce pečlivě zpracována, i když s odlišným formátovým pojetím, které je velmi zdařilé. Celkově lze práci hodnotit klasifikačním stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 131508