RUNŠTUKOVÁ, N. Elektrochemická generace peroxidu vodíku pro biotechnologické aplikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Ehlich, Jiří

Studentka Nikola Runštuková postupovala svědomitě při zpracovávání teoretické i experimentální části práce. V teoretické části podává důkladný teoretický úvod do problematiky elektrochemické generace peroxide vodíku a stresování mikroorganismů za účelem zvýšené produkce biopolymerů. V experimentální části přehledně shrnuje všechny výsledky získané při elektrochemické charakterizaci elektrodových systémů použitých pro chronické stresování mikroorganismů stejně tak jako výsledky získané při úvodním experimentu s mikroorganismy. Bakalářská práce splnila zadání a doporučuji ji k obhajobě s celkovým hodnocením “B“ Velmi dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů E
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Kratochvíl, Matouš

Studentka se v předložené diplomové práci zabývá elektrochemickou generací peroxidu vodíku a jejímu potenciálnímu využití v biotechnologických aplikacích. V úvodní teoretické části je poměrně podrobně popsán peroxid vodíku, jeho využití a syntéza s důrazem na elektrochemické cesty. Následuje teorie stresové odpovědi buněk a závěrečná část teoretického oddílu se rozsáhle věnuje polyhydroxyalkanoátům (PHA). Je pospána jejich role v organismech a procesy s nimi související (například ve stresové odpovědi) a také souvislosti jejich biotechnologické syntézy. Další kapitola uvádí několik příkladů studia vlivu stresování peroxidem vodíku na bakteriální produkci PHA. Teoretická část práce je poměrně rozsáhlá, avšak je celkově dobře napsaná a vhodně logicky členěná. Formální výhrady mám k některým převzatým obrázkům, zaprvé mají nízkou kvalitu a zadruhé v nich bývá použitý jiný styl písma. Jako příklad za všechny lze uvést Obrázek 5 (str. 20). Věřím, že překreslit ho ve vyšší kvalitě by nebylo nijak náročné a pozvedlo by to celkový dojem z práce. U přímo převzatých obrázku by tuto skutečnost bylo vhodné také explicitně uvést v popisku, pouhá citace může vést k dojmu, že jde o adaptaci. V experimentální části jsou podrobně popsány jednotlivé provedené experimenty, jejich podmínky a zdůvodnění jejich provedení. Výsledková část pak nabízí výsledky představených experimentů, jejich interpretaci a diskuzi. Uvedené experimenty zkoumají velké množství parametrů elektrochemické generace peroxidu vodíku a také její využití pro stresování bakteriálních kultur za účelem zvýšení produkce PHA. Zpracování výsledků je přehledné a na velmi dobré úrovni, i přes poněkud rušivé formální typografické nedostatky grafů (velikosti a řezy písma). Drobný nedostatek jinak kvalitní interpretace a diskuse výsledků spatřuji v místy nedokončeném popisu a diskusi pozorovaných trendů. Práce uvádí opravdu velmi rozsáhlou studii velkého množství parametrů, ne všechny jsou však relevantní pro výsledný cíl generace peroxidu vodíku in situ v bakteriálních kulturách. Vzhledem k tomu, že práce přibližně o třetinu přesahuje maximální doporučený rozsah, bylo by dle mého mínění vhodné některé s těchto experimentů v práci vynechat. Diplomová práce naplňuje stanovené cíle a je kvalitně zpracovaná. Hodnotím ji jako přínosnou pro studentku, i z hlediska výzkumu elektrochemické generace peroxidu vodíku a jejího využití k stimulaci bakteriální produkce PHA. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Formální úroveň práce – celkový dojem C
Závěry práce a jejich formulace A
Úroveň jazykového zpracování A
Využití literatury a její citace A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 146805