FILIPEK, S. Predikce mechanických vlastností litinových odlitků pomocí numerické simulace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Roučka, Jaromír

Bakalářská práce řeší optimální způsob legování litin s lupínkovým grafitem pro odlitky motorových dílů vyráběných ve slévárně Heunisch s.r.o Brno. Téma vyplynulo z konkrétního zájmu slévárna o minimalizaci výrobních nákladů a současně snahy o možnost vyhodnocení mechanických vlastností reálných odlitků pomocí numerické simulace. V rámci této práce byla pořízena řada odlitků z různě legovaných litin, zhotoveny zkušební tělesa, provedeny mechanické zkoušky, vyhodnocena struktura a provedena numerická simulace na vybraném odlitku. Experimentálně získané výsledky byly porovnány s numerickými a konstatována dobrá shoda. Rozsahem, komplexností řešení, způsobem zpracování je předložená práce po všech stránkách výborná. Přístup autora k řešení hodnotím rovněž velmi vysoko.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Kotas, Petr

Celkově hodnotím práci jako velice zajímavou. BP řeší tématiku optimalizace chemického složení s cílem dosáhnout požadovaných mechanických vlastností jednoho daného odlitku pro průmyslového partnera. Student pěkně a hlavně zajímavě popsal vlastnosti litin, vlivy legujících prvků a celou teoretickou část mířil na svůj daný problém a téma, které řešil. Je vidět, že konzultoval postupy se svým školitelem, který ho odborně a dobře vedl. V teoretické části je skvěle popsaná prvotní validace numerického softwaru vůči realitě, což vede k ujištění, že software je dobře kalibrovaný a následné optimalizace budou věrohodné. Je skvělé vidět, že i reálná měření mechanických vlastností mají určitou variabilitu, což je následně potvrzeno i virtuálními experimenty. Dle mého názoru je velkým přínosem BP fakt, že pro optimalizaci je použita nová metodologie založena na numerických optimalizačních algoritmech a DoE a ne na manuální optimalizaci, která se zakládá na metodě pokus a omyl. Student velice pěkně ukázal jak velká je variabilita konkrétního výrobního procesu. Následně ukázal principy a pracovní postup nové optimalizační metodologie z čehož je jasně vidět přínos pro slévárnu. Tato metodologie virtuálních experimentů je dle mého názoru budoucností pro slévárny, které chtějí přežít a zůstat konkurenceschopní. Na konci BP je krásně zhodnocen i finanční aspekt a možnosti snížení nákladů při aplikaci optimalizovaného chemického složení. Pro slévárnu je to skvělé zjištění a návod, jakým směrem se udávat. Po obsahové stránce BP tedy hodnotím velice pozitivně. Student, pod vedením svého školitele a odborníků z dané slévárny odvedl velký kus práce, byl schopen pochopit principy numerických optimalizací a věřím, že daná slévárna bude aplikovat výstupy z této DP do praxe.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

eVSKP id 101438