ULBRICH, J. Zabezpečovací systém s komunikací přes mobilní telefon [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Macho, Tomáš

Úkolem diplomanta p. Ulbricha bylo navrhnout a realizovat mikroprocesorový systém založený na procesoru ATMEGA 16, který by sloužil jako základ zabezpečovacího systému s možností propojená na mobilní telefon. Zadání diplomové práce bylo prakticky zaměřené. Diplomová práce navazovala na dvě semestrální práce a částečně na bakalářskou práci pana Ulbricha. Diplomant disponoval solidními znalostmi z oblasti mikroprocesorové techniky, samostatně nastudoval problematiku komunikace s mobilním telefonem prostřednictvím AT příkazů. V dané problematice se p. Ulbrich dokázal výborně zorientovat, řešení zadaného úkolu věnoval dostatečné množství času, pracoval iniciativně, samostatně, pravidelně konzultoval dosažené výsledky s vedoucím práce. Není mi známo, že by se na tvorbě diplomního projektu podílely jiné osoby. Jako vedoucí diplomové práce navrhuji hodnocení "A/výborně".

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 18/20
Využití literatury A 10/10
Formální zpracování práce C 14/20
Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Holek, Radovan

Práce se zabývá návrhem a realizací jednoduchého zabezpečovacího systému s možností komunikace přes mobilní telefon. Náročnost práce po stránce časová a odborné lze hodnotit jako středně složitou. Zadání bylo splněno v celém rozsahu. Diplomant prokázal potřebné znalosti jak v problematice periferních zařízení, tak v problematice programování mikrokontrolerů i v problematice systemového návrhu celého zabezpečovacího systému včetně obousměrné komunikace s mobilním telefonem. Práce je rozdělena do 13 ti kapitol. V kapitolách 2 .až 5. jsou stručně rozebrány jednotlivé zvolené typy periferních zařízaní, zhodnoceny možnosti mobilních telefonů jako jednoho zpřístupových systémů a dále je zde proveden výběr vhodného mikrokontroléru pro realizaci ústředny EZS. Diskutabilní jsou úvahy v kapitole 4. - Volba vhodných komunikačních prostředků, operátora a tarifu, neboť tyto informace se v čase rychle mění a zastarávají. Vlastní práce diplomanta je v kapitolách 6. až 12.. V kapitole 6 je rozebraná komunikace mobilního telefonu s ústřednou EZS a je zde popsaný způsob komunikace v PDU formátu. V kapitole 7 je proveden návrh jednotlivých periferií pro realizaci celého zabezpečovacého systému. Návrh ústředny na bázi mikrokontroléru ATmega16 včetně jednoduchého blokového schématu je uveden v kapitole 8. Kapitola také obsahuje mapování jednotlivých pinů procesoru na vybraná periferní zařízení EZS. Nedílnou součástí návrhu zařízení je i návrh a realizace bloku záložního napájení. Kapitole by pro lepší pochopení prospělo podrobnější blokové schéma celého zařízení. V kapitolách 10. a 11. jsou popsány všechny navržené funkce modelu EZS včetně návrhu komunikace s mobilním telefonem formou zasílání a zpracování SMS. Softwarové vybavení EZS je popsané v kapitole 11. Přiložené zdrojové texty programů v jazyce C jsou uloženy na připojeném CD. Zdrojové texty jsou dostatečně komentované a je snadné se v nich orientovat. Práci lze vytknout dobné chyby ve zpracování, chybí číslování u použitých vzorců. Práce je sestavena v logickém sledu a kromě chybějícího číslování vzorců je v souladu s platnými normami. Rozsah jednotlivých kapitol je vyvážený. Předložená diplomová práce svědčí o inženýrských schopnostech diplomanta a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Formální zpracování práce A 9/10
Odborná úroveň práce A 45/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 21469