VÍTKOVÁ, T. PIÁRKL [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Mléčka, Jan

Areál bývalé piaristické koleje a kláštera v Lipníku nad Bečvou se pro Terezu Vítkovou stává místem posledních okamžiků, rozloučení a smíření. Silný koncept dětského hospice autorka rozpracovává do rozsáhlé architektonické a prostorové úvahy o reálné hodnotě přítomného okamžiku a rodinného vztahu. Vlastní provozní schéma nově formovaného typologického druhu Vítková nápaditým způsobem zasazuje do navrhované urbanistické situace, rehabilitující vlastní objekt i veřejný prostor, retardovaný vloženou kapacitní dopravou. Předloženou práci velice rád doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A
Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Matoušková, Petra

Autorka prokazuje schopnost precizní širokospektrální analytické práce a navazujícího logického koncepčního řešení. V oblasti architektonického navrhování a zejména řešení konstrukcí může dosáhnout dalších potřebných znalostí navazujícím studiem a praxí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Autorka práce důkladně analyzuje složité historické, územní a urbanistické vazby a vztahy areálu bývalého piaristického kláštera s okolní strukturou města Lipníku nad Bečvou. Na základě této komplexní analýzy navrhuje nové využití stavebního celku a navazujícího pozemku zahrady s hlavním cílem „otevření objektu lidem“ a využitím, jako objekt dětské paliativní péče. Autorka volí jasně definovaný nový koncept a citlivou renovaci objektu a zahrady. Tento nový prostorový celek logicky napojuje na územní vazby města vyřešením severního nástupního prostoru z ulice Bratrské. Návrh řeší poměrně dobře jak pěší, tak dopravní obslužnost areálu. Plocha zahrady je řešena jako urbanisticky vymezený a funkčně využitý multifunkční kompoziční celek pro veřejný park a umístění aktivit pro nemocné děti a zároveň pro místní obyvatele s dětmi (hřiště, jezírko, výběh se zvířat), skautská klubovna, vydlážděné nádvoří, zalesněný porost nebo motýlí louka..
Provozní řešení A Systém provozního řešení navazuje na stavební a prostorové možnosti původního barokního areálu. Sympatická je snaha autorky oživit strohý charakter budovy na východní straně, kde navrhla propustný nástupní prostor, současně ale vytvořila pocit soukromí pro příchozí rodiny s nemocnými dětmi. Nový multifunkční areál bude také potřebovat vyřešení provozu zahradních a úklidových služeb a odpadového hospodářství provozního celku.
Technicko konstrukční řešení A Autorka pojala renovaci historického objektu ranně barokního kláštera ze 17. století s úctou a citem k architektonické památce. Oceňuji snahu o zachování a renovaci maximální míry historických klenebních prostor a citlivě v rozumné míře navržené stavební zásahy. Sympatický je návrh ekologického kombinovaného vytápění. Autorka úspěšně navrhuje sanační úpravy vlhkého zdiva pomocí elektroosmózy.
Architektonické řešení A Koncept návrhu stojí, díky důkladné komplexní analýze, na velmi silné a pozitivní myšlence vytvoření místa paliativního ústavu pro děti. Architektonicky významný je motiv vytvoření prostoru u východní části před vstupem, který vychází z potřeby zastřešit příjezd sanitního vozu s pacienty a zároveň zpřístupňuje vstup do parku. Je to prostor, který je propustný, ale vytváří i pocit klidu pro příchozí rodiny s dětmi. Rozmístění jednotlivých funkčních celků je logické.
Formální úroveň A Práce má velice dobrou grafickou úroveň. Autorka prezentuje jednotlivé celky přehledně, logicky, srozumitelnou kultivovanou formou. Ilustrační vize interiéru jsou vypovídající, nicméně by práci prospěla vyšší úroveň vizualizací a perspektiv, zejména v interiéru. Úroveň textové části je dobrá
Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 151424