KUPTSOV, A. Změna parametrů výbojových světelných zdrojů s frekvencí napájecího proudu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Krbal, Michal

Diplomová práce studenta Kuptsova je dělena na teoretickou a praktickou část. V teoretické části se student věnuje teorii vzniku výboje a parametrům nízko i vysokotlakých výbojových světelných zdrojů. Především je zkoumán vliv frekvence napájecího proudu na provozní parametry. Dále pak byla vedoucím práce studentovi poskytnuta simulace chování vysokotlakých výbojových zdrojů v programu Matlab Simulink, včetně dynamických VACH. Student i tuto teorii zapracoval do své práce. V praktické části se student zaobírá stavbou laboratorních přípravků a laboratorním měřením provozních parametrů u kompaktních i lineárních zářivek, které má v práci zpracovány a vyneseny v tabulkové i grafické podobě. Měření parametrů lineárních zářivek probíhalo s indukčními předřadníky při frekvencích i napájecím napětí blízkém síťovému. Všechny dosažené výsledky má dostatečně vysvětleny. V práci jsou splněny všechny body zadání. Po formální i obsahové stránce nemám připomínek, pouze negativně hodnotím studentovu částečnou nesamostatnost a pasivitu během celé doby, kdy měl práci vypracovat. Hodnotím známkou C, 75 bodů. Práci doporučuji k obhajobě u SZZ.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Škoda, Jan

Diplomat Bc. Alexander Kuptsov ve své práci Změna parametrů výbojových světelných zdrojů s frekvencí napájecího proudu v souladu se zadáním popisuje výbojové světelné zdroje jejich předřadné systémy a teoreticky rozebírá jejich provoz. Od kapitoly 6 se věnuje frekvenčnímu vlivu napájení na obvod a výbojový světelný zdroj. V dalších kapitolách popisuje počítačový model v prostředí Matlab Simuling a samotné měření a vyhodnocení zadané problematiky. Všechny kapitoly jsou svým rozsahem odpovídající diplomové práci. V samotném textu se občas vyskytují překlepy a nevhodně zvolená slova (str. 17 místo slova izolant použito izolátor, str. 49 místo slova plast je umělá hmota, na str. 50 místo slov zadní strana jsou slova zpětná strana, na straně 62 místo lineární osa slovo obyčejná osa apod.) Dále na obrázku 9.4 chybí popisek zeleného průběhu a naproti tomu v seznamu symbolů a zkratek je u veličin Lkp a Lks nehodně zvolený popisek, kde by měl být patrně uveden text ve znění: Jas okénka kulového integrátoru apod. V práci je často užíváno spojení „frekvence napájecího proudu“, kde by bylo vhodnější tento pojem nahradit za výraz „frekvence napájecího napětí“ (stejně tak i opravit název práce). Dále vzhledem k tématu v práci považuji za zbytečné uvedení obrázku 9.1, který s řešenou problematikou příliš nesouvisí. Samotná prezentace výsledků je provedena formou grafů a tabulek s patřičným komentářem. Vzhledem k řešené problematice by bylo v práci vhodné prezentovat data ve formě křížových charakteristik, aby byly dosažené výsledky více názornější. Rovněž by v práci bylo vhodné vyčíslení nejistot měření a provedení měření na více vzorcích stejného typu. Práci tedy hodnotím stupněm C (78) bodů a doporučuji k obhajobě u SZZ.

Navrhovaná známka
C
Body
78

Otázky

eVSKP id 77454