KŘEPELKA, P. Ultrazvukový anemometr [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Beneš, Petr

Úroveň odborných znalostí diplomanta: Diplomant při řešení zadání prokázal schopnost zcela samostatně nastudovat potřebné informace z dostupné literatury a získané informace prakticky využít. Navrhl, realizoval a proměřil ultrazvukový anemometr. Pracovní úsilí diplomanta: Práci na projektu věnoval potřebný čas, předložená práce svědčí o pečlivém a zodpovědném přístupu. Samostatnost a iniciativa diplomanta: Diplomant na projektu pracoval samostatně a velmi iniciativně, sám si zajistil proměření snímače ve větrném tunelu, konzultace prakticky nepotřeboval. Zvláštní potíže: Všechny problémy, na které při své práci narazil, řešil samostatně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 20/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Fialka, Jiří

Úkolem diplomanta bylo nastudovat problematiku měření povětrnostních podmínek pomocí ultrazvukových anemometrů, seznámit se s principem činnosti snímačů rychlosti a směru větru. Na základě literárního a patentového přehledu měl diplomant vybrat vhodné konstrukční řešení ultrazvukového anemometru. Vybrané řešení pak experimentálně ověřit. Zadání práce lze hodnotit po stránce odborné i časové jako náročné. Je možné konstatovat, že zadání bylo splněno. Práce je rozdělena do 5 kapitol a má 76 stran včetně 8 stran příloh. První 3 kapitoly popisují principy měření rychlosti a směru větru, šíření zvuku v atmosféře a základní principy a přehled vyráběných ultrazvukových anemometrů. Další dvě kapitoly již popisují vlastní práci diplomanta. První z těchto kapitol se zabývá simulací rychlostního profilu proudění vzduchu kolem piezoelektrických měničů v programovém prostředí ANSYS Fluent. Navazující kapitola je na základě provedeného literárního průzkumu a vytvořeného numerického modelu zaměřena na samotnou konstrukci ultrazvukového anemometru. Je zde rozebrána konstrukce obsahující jak hardwarový návrh, tak ovládací a vizualizační software. V poslední části práce, jsou vyhodnocena naměřená data, získaná při kalibraci v aerodynamickém tunelu a je navržena konstrukční optimalizace anemometru. K přednostem práce patří schopnost studenta přehledně zpracovat zadanou problematiku. V práci je snadné se orientovat, což svědčí o pochopení tématu studentem. Z odborného hlediska je práce velmi dobře zpracovaná, chybí mně zde bližší specifikace vlivu možných nepřesností v geometrii rozložení piezoelektrických měničů na průchod signálů mezi měniči, popřípadě definice vlivu teploty na samotné piezoelektrické měniče a její kompenzaci pomocí vyhřívání sondy. Dále v práci chybí popis parametrů numerického modelu (matematický popis, geometrie modelu, volba okrajových podmínek). Z formálního hlediska práce splňuje kritéria diplomové práce, obsahuje jen malé množství překlepů. U převzatých obrázků z anglické literatury, je vhodné uvádět český překlad. V práci chybějí citace u přehledu vyráběných ultrazvukových anemometrů (kapitola 4.3). Pro psaní diplomové práce nebyla použita aktuální šablona pro daný rok. Při použití matematických vztahů by bylo vhodné uvést seznam použitých symbolů. U grafů z programu ANSYS student neuvádí v popiscích os příslušnou jednotku. Rozházené značení v obrázku (obr 6.12/str.49), na který je dále odkazováno znesnadňuje orientaci v následujícím textu. V práci však celkově převažují pozitiva, předložená práce svědčí o inženýrských schopnostech studenta a doporučuji jí k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 48/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Formální zpracování práce C 7/10
Navrhovaná známka
A
Body
93

Otázky

eVSKP id 39452