VLAŠICOVÁ, S. Interakce ibuprofenu s huminovými látkami a stabilita vzniklých komplexů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Klučáková, Martina

Řešení práce bylo bohužel negativně ovlivněno uzavřením VŠ v důsledku vládních nařízení. Původním záměrem bylo izolovat huminové látky z půdy odebrané v konkrétní lokalitě a výsledky srovnat s jinou prací, kde byla použita samotná půda. Toto bohužel nebylo možné. Izolace huminových látek je časově náročný proces, který (v důsůedku výše uvedeného) musel být několikrát zastaven. Studentka tudíž izolaci opakovaně zahajovala znovu, bohužel se v daném časovém horizontu nepodařilo vyizolovat množství vzorku dostatečné pro původní záměr práce. Bylo tedy zvoleno náhradní řešení. Pro rozšíření koncentračního intervalu byly použity huminové kyseliny izolované z lignitu. Výsledky byly doplněny daty získanými pro půdní huminové kyseliny již dříve izolované z půdy podobných parametrů. Studentce se tak podařilo naplnit zadání práce způsobem odpovídajícím situaci, ve které se ocitla ne vlastní vinou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Smilek, Jiří

Předložená diplomová práce studentky Bc. Silvie Vlašicové je tematicky zaměřena na vysoce aktuální problematiku interakce farmak (v diplomové práci vybrán jako modelová komponenta Ibuprofen) s půdní organickou hmotou resp. huminovými látkami. Nutno podotknout, že se jedná o velmi zajímavé a progresivní téma. Práce je standardně logicky členěna na teoretickou část (17 stran), současný stav řešené problematiky (2 strany), experimentální část (3 strany) a výsledkovou část (13 stran) a závěr (1 strana). V práci je citováno 57 zdrojů literatury, což považuji pro tento typ práce za adekvátní. Bohužel, teoretická část je v mnohých případech pouze vykopírována bez jakýchkoliv úprav formulací z autorčiny bakalářské práce. Je to škoda, vzhledem k tomu, že toto významně snižuje celkový dojem z diplomové práce. Současný stav řešené problematiky by si zasloužil větší počet zpracovaných odborných zdrojů (použity 3 články), vzhledem k tomu, že se jedná o diplomovou práci. Velkým zklamáním je pro mě ovšem diskuze výsledků, která je v práci jen ve velmi omezené míře. Diplomantka se mnohdy spokojí pouze s popisem experimentálních závislostí, ale nesnaží se z nich již vyvodit důsledky a logické závěry. Stěžejní část (sorpční a desorpční procesy studované UV-VIS) jsou "diskutovány" na 4 řádcích (viz. str. 35). V některých případech (např. kapitola věnující se FTIR) není zřejmý důvod a motivace, proč byla tato technika vybrána pro zkoumání studovaných systémů. Opět je to možná způsobeno tím, že chybí jakákoliv diskuze k FTIR. Je pochopitelné, že letošní akademický rok byl ovlivněn pandemií. Už z toho důvodu bych očekával, že diplomantka bude věnovat více energie teoretické části a kvalitní diskuzi naměřených experimentálních dat, když nemohla trávit tolik času v laboratoři, jak si představovala. Ovšem i samotná teoretická část na mě působí odbytým dojmem, což je škoda. Práci studentky Bc. Silvie Vlašicové hodnotím stupněm "D - uspokojivě".

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B
Logické členění práce B
Interpretace výsledků, jejich diskuse E
Kvalita zpracování výsledků E
Využití literatury a její citace D
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem D
Závěry práce a jejich formulace D
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 131347