PLCH, V. Nástroj pro analýzu elektrokardiografických záznamů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Ronzhina, Marina

Předložená práce je věnována návrhu a realizaci nástroje pro prohlížení a manuální vyhodnocení EKG záznamů. Práce obsahuje stručnou rešerši o principech snímání EKG a jeho následného vyhodnocení. Po detailním seznámení se se dvěma softwary dostupnými na ÚBMI a používanými pro hodnocení experimentálních dat, student navrhl vlastní řešení, které odstraňuje některé jejich nedostatky a nabízí uživateli nové možnosti pro manuální analýzu. Grafické uživatelské rozhraní je přehledné a pohodlné. Vzhledem k časovým prodlevám v realizaci softwaru již bohužel nebylo možné zajistit jeho důkladnější testování odborníkem na reálných záznamech. Práce obsahuje návod na obsluhu softwaru, popis nedostatků předloženého řešení, a také náměty na jeho vylepšení. Text je ovšem místy nekonzistentní a celkově z formálního hlediska je práce na průměrné úrovni. Student pracoval převážně samostatně. Zadání považuji za splněné a práci hodnotím stupněm C/70 b.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Hejč, Jakub

Autor se ve své bakalářské práci věnuje vývoji aplikace pro manuální vyhodnocení elektrokardiografických záznamů. Literární rešerše je věnována základním principům geneze a patologickým změnám EKG signálu. Dále jsou stanoveny některé základní požadavky na koncovou aplikaci. Jejich formulace je však poněkud vágní, stejně jako zhodnocení nedostatků dříve používaných programů. Kapitola 2 je z pohledu cílů práce dle mého názoru nadbytečná. Samotná aplikace až na výjimky obsahuje požadované uživatelské funkce. Orientace v EKG záznamech je přehledná a po seznámení se s ovládáním lze poměrně rychle a intuitivně provádět anotaci jednotlivých cyklů. Kladně hodnotím především automatické průběžné ukládání dat a možnost exportu do dalších formátů. Některé dílčí funkce však nejsou řádně ošetřeny a celkově je programové řešení na nízké úrovni. Zdrojový kód je místy nejednoznačný. Student využívá neefektivní nebo přímo nevhodné přístupy v algoritmizaci dané úlohy, které mohou vést k chybné funkci programu. Na uživatele jsou tak v důsledku kladeny některé zbytečné nároky, např. velmi striktní pojmenování datových souborů. V programu nejsou zohledněny omezené paměťové prostředky při práci s velkými daty. Autorovi se nezdařilo implementovat ani standardizované zobrazení záznamů na různých typech monitorů, které je přitom stěžejní pro reprodukovatelnost měření. Pořadí rozměřovaných bodů určené programem neodpovídá skutečnosti a výsledkem jsou chybně vypočítané intervaly. Rozměřené pozice navíc není možné opakovaně editovat. Řádné testování aplikace by některé z těchto neduhů zcela jistě odhalilo. Také stylistická stránka práce trpí řadou nedostatků. Práci chybí logická návaznost na úrovni kapitol, odstavců i jednotlivých vět. V mnoha případech je zvolená větná skladba zdrojem nesmyslných formulací. V práci se vyskytuje řada nedefinovaných pojmů, neodborných až slangových výrazů, gramatických chyb a triviálních sdělení (Jako příklad uvádím větu: ‚Invertování osy y je řešeno tak, že při obrácení signálu se šipka u popisu, která původně směřuje směrem dolů, obrátí nahoru‘.). Slovní popis některých částí programu není příliš vhodný a bylo by lepší jej nahradit ukázkou zdrojového kódu nebo vývojovým diagramem. Celkově text působí dojmem, že byl zpracováván na poslední chvíli. Přes uvedené výhrady konstatuji, že student splnil zadání bakalářské práce a vytvořil provozuschopný produkt. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
D
Body
62

eVSKP id 93503