MBONTAR, P. Valivá ložiska pro elektromobilitu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Šperka, Petr

Student zpracoval bakalářskou práci s cílem analyzovat trendy a výzvy pro vývoj valivých ložisek v automobilech s elektrickým pohonem. Autor v práci uvádí přehled ložisek použitých v automobilech se spalovacím a elektrickým motorem, věnuje se základnímu přehledu teorie týkající se kritických parametrů ložisek pro dané zaměření. Autor se zabývá mazáním, třením, rychlostními limity, materiály s nižší specifickou hmotností a možnostmi řešení galvanického oddělení v rámci ložisek. V diskuzi práce jsou obsaženy aktuální trendy vývoje. Student zpracovával téma samostatně a v průběhu celého jarního semestru, konzultace absolvoval připraven. Práce splňuje zadání.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Frýza, Josef

Podstatou předložené práce je rešerše problematiky vývoje a nových požadavků kladených na valivá ložiska používaných v automobilech s ohledem na nástup elektromobility. Práce postupně pojednává o vývoji a používaných typech moderních ložisek ve vozech se spalovacími motory a následně s elektromotory. Jsou rovněž zahrnuty specifické požadavky na ložiska spojené s těmito aplikacemi. Práce na první pohled působí dobrým dojmem s využíváním výhradně zdrojů psaných v angličtině, i když uváděné informace jsou často nahodilé, bez jejich přímé návaznosti, což snižuje celkovou přehlednost. Bohužel, zásadním problémem je používání zdrojů informací a jejich citování. Zde jsou pochybení autora od méně závažných, jako je necitování zdrojů obrázků, citování převzatých zdrojů namísto původních a používání nerelevantních zdrojů, až po závažná vnucující otázku o míře původnosti práce. Zejména se jedná o velký výskyt celých odstavců textů, které byly doslovně přeloženy pomocí Google překladače a vloženy do práce bez parafrázování a nelze je tedy považovat za vlastní formulace autora. Takto úplně převzaté texty, i když přeloženy, by neměly tvořit podstatnou část práce (stejně jako přímé citace), i přesto že jsou jejich zdroje citovány a že se na překlady obecně pohlíží jako na citace nepřímé, jelikož se předpokládá, že nejsou přeloženy strojově. Podle názoru oponenta majoritní část práce vznikla kompilací přímo strojově přeložených textů z různých zdrojů, přičemž informace z nich pak byly rozčleněny do jednotlivých podkapitol práce, což odpovídá i časté neprovázanosti informací v práci a postupnému opakování stejných zdrojů, popř. i stejných informací. I přes výše uvedené, práce obsahuje všechny náležitosti bakalářské práce, a proto ji s výhradami a požadavkem na posouzení míry původnosti práce doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod E
Vlastní přínos a originalita F
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti E
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací F
Navrhovaná známka
E

eVSKP id 117547