SÝKOROVÁ, K. Fotokatalytická aktivita tištěných hybridních vrstev oxidu titaničitého [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Veselý, Michal

Během práce se diplomantka detailně obeznámila s přípravou a nanášením tenkých vrstev hybridních systémů fotokatalyzátor/anorganické pojivo a s novými technikami ovrstvování. Detailně se obeznámila s metodami hodnocení fotokatalytické aktivity připravených vrstev a technikou UV-VIS spektroskopie. Naměřená data samostatně zpracovávala, vyhodnocovala a dokázala z nich vyvodit správné závěry. Všechny experimentální práce vykonávala diplomantka velmi pečlivě, prokázala schopnost samostatně plánovat experimenty, samostatně pracovat na zadaném úkolu a efektivně využít pracovní čas.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Krystyník, Pavel

Diplomová práce Kateřiny Sýkorové je zaměřena na přípravu tenkých vrstev TiO2 na PET fólii a stanovení jejich fotokatalytické aktivity pomocí fotokatalytických reakcí se zvolenými modelovými polutanty. Kapitoly „teoretická část“ a „současný stav řešené problematiky“ pak shrnují důležité informace nezbytné pro zpracování diplomové práce a studentka prokazuje dobrou orientaci v zadané problematice. Je trochu na škodu, že jsou tyto dvě kapitoly rozdělené. Bývá zvykem tyto dvě kapitoly mít sjednocené, ale nutno podotknout, že to nepředstavuje zásadní problém a čtenář najde potřebné informace poměrně jednoduše. V experimentální části jsou pak přehledně uvedeny metody přípravy roztoků, popis experimentů a použitých přístrojů. Seznam chemikálií by pak měl být doplněn čistotou použitých chemikálií. Kapitola výsledky a diskuze je věnována vlastním pozorováním a je z ní zřejmé, že studentka postupovala systematicky. Vždy se snažila okomentovat a zdůvodnit pozorované jevy při prováděných reakcí a dobře analyzovala své výsledky před tím, než přistoupila k navazujícím experimentům. Tento postup se jeví jako optimální. Závěry pak výstižným způsobem shrnují získaná data a pozorování. Studentka prokázala, že si osvojila potřebné laboratorní dovednosti pro experimentální činnost s problematikou spojenou. Z textu je zřejmé, že studentka si velmi pečlivě práci kontrolovala po jazykové stránce a eliminovala výskyt typografických chyb a překlepů, kterých se vyskytuje jen velmi málo. V česky psané práci bych pak doporučil překlad popisků v obrázcích do českého jazyka. Následující body pak slouží jako podněty k diskuzi při vlastní obhajobě diplomové práce: - Při experimentech s DMSO autorka uvádí, že v průběhu experimentu došlo k vyčerpání veškerého kyslíku v systému a zamezení tvorby síranových iontů a nedosahovalo se ani deseti procent teoretického stupně přeměny. V závěrech je pak uvedeno, že tato metodika je vhodná, ale jako problém se jeví různý obsah rozpuštěného kyslíku v reakčním objemu. To působí na první pohled protichůdně. Bylo by vhodné v rámci obhajoby objasnit získaná pozorováni pro experimenty s DMSO. Na závěr je nutno podotknout, že předložená diplomová práce splňuje veškeré formální i obsahové požadavky kladené na tento typ práce, proto je hodnocena velmi dobře a doporučuji přijmout v předložené podobě k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B
Logické členění práce B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 108435