KULÍŠKOVÁ, K. Příprava a charakterizace polysacharidových hydrogelů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Smilek, Jiří

Bakalářská práce Kateřiny Kulíškové se tematicky zaměřuje na přípravu a charakterizaci hydrogelových systémů na bázi polysacharidu – alginátu sodného. Nutno podotknout, že její práce je součástí většího celku v podobě projektu základního výzkumu GAČR řešené na Fakultě chemické VUT. Musím ocenit především přístup Kateřiny k řešení své závěrečné práce. Její nadšení pro problematiku alginátových hydrogelů, odhodlání k experimentální činnosti a zapálenost pro celou problematiku je skutečně úchvatná. Dokonce v některých případech bylo studentku již nutné brzdit, aby množství dat, které získala během řešení své bakalářské práce, již dále nemnožila a věnovala se diskuzní a výsledkové části své závěrečné práce. Kateřina během řešení své bakalářské práce také prokázala, že je schopna poměrně umně pracovat s odbornou literaturou, o čemž svědčí kvalita předložené rešeršní části. Celkově lze spolupráci s Kateřinou hodnotit velmi pozitivně a pevně věřím, že v navazující VŠKP naváže na velmi kvalitní bakalářskou práci a bude se problematice alginátových hydrogelů věnovat i do budoucna. Bakalářskou práci Kateřiny Kulíškové hodnotím stupně „A – výborně“ a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků B
Celkový přístup k řešení úkolů A
Využívání konzultací při řešení práce A
Závěry práce a jejich formulace A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury B
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Kadlec, Martin

Studentka Kateřina Kulíšková se ve své bakalářské práci zabývala alternativními způsoby síťování alginátových hydrogelů v porovnání ke standardnímu kationtu Ca2+, který považovala za referenční. Kromě zmíněného vápenatého kationtu pracovala s dalšími pěti dvou a třímocnými ionty kovů. Bakalářská práce je logicky členěna na deset hlavních kapitol, díky čemuž je možno se v práci dobře orientovat a čtenář se v práci neztratí. Teoretická část práce se zabývá popisem pojmů, které jsou nezbytné pro pochopení a zpracování dané problematiky. Jedná se o kapitolu shrnující gely a také teorii k reologii. Nechybí ani kapitola věnovaná polysacharidu alginátu, na kterém je založena praktická část bakalářské práce. Celá tato kapitola je zpracována pečlivě a zajisté pomohla studentce se v dané problematice dobře orientovat. V kapitole současný stav řešené problematiky hodnotím kladně to, že se studentka zmíněnou odbornou literaturou zabývala opravdu podrobně a studované články důkladně rozebrala. Experimentální část práce je popsána srozumitelně a zahrnuje jednak přípravy vzorků, dále také použité reologické testy. Množství experimentální činnosti dle mého názoru zcela splňuje požadavky na tento typ absolventské práce. Velmi kladně hodnotím celou kapitolu výsledky a diskuze, kde má čtenář možnost nahlédnout na shrnutí optimalizace měření, což jsou vždy cenné informace. Zejména však musím vyzdvihnout popis výsledků a jejich diskuzi. Studentka dosažené výsledky velmi kvalitně diskutuje, rozebírá je dopodrobna a svoje hypotézy dokládá odbornou literaturou. Nechybí také návrhy na náměty, jakým směrem by se v dané problematice dalo pokračovat dále. V práci je pouze málo typografických, odborných či jiných nedostatků. Jedná se například o: -Shoda podmětu s přísudkem v abstraktu „ionty sloužili" (správně sloužily) (str. 3) -Raději bych se vyvaroval slovnímu spojení „mořské polysacharidy“ a namísto toho používal spojení polysacharidy z mořských řas nebo podobný ekvivalent (str. 7) -Domnívám se, že chondroitin mezi tyto zmíněné polysacharidy nepatří, zřejmě se jedná o překlep (str. 7) -Obrázek 4 by si zasloužil lepší kvalitu (str. 13) -Shoda podmětu s přísudkem „Hydrogely se stabilizovali a dostali se“ (správně stabilizovaly a dostaly se) (oboje str. 20) a „koncentrace se ukázaly“ (str. 23) Tyto poznámky však výrazně nesnižují kvalitu předložené bakalářské práce. Na závěr je nutné podotknout, že tato závěrečná práce přináší cenné informace v oblasti přípravy alginátových hydrogelů, které jsou aktuálně důkladně studovány na ústavu fyzikální a spotřební chemie v rámci probíhajícího projektu. V tomto ohledu je předložená práce velmi důležitá a získané poznatky se zcela jistě podaří implementovat ve zmiňovaném výzkumu. Bakalářská práce Kateřiny Kulíškové je velmi zdařilá, hodnotím ji stupněm „Výborně (A)“ a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 156935