VOBORNÍK, P. Výzkum spolehlivosti statických elektroměrů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Szendiuch, Ivan

Práce byla vytvořené na základě požadavků zaměstnavatele společnosti ZPA Smart Energy a.s. pro následné praktické využití. V prvních dvou kapitolách se student obecně vyjadřuje k elektroměrům a k teorii spolehlivosti. V třetí kapitole jsou představeny tři způsoby pro stanovení parametrů spolehlivosti elektroměrů. Hlavním přínosem a jádrem diplomové práce je provedení analýzy spolehlivosti s konkrétními výstupy. Výsledky jsou v přehledné formě vyhodnoceny pro jednotlivé metody a typy elektroměrů. V souhrnu jsou výsledky dosažené oběma způsoby mezi sebou srovnány a rozdíly vysvětleny. V závěru je pro jednotlivé metody uvedeno stručné shrnutí, jejich klady a zápory, a případné možnosti vhodného použití těchto metod. Student pracoval po celou dobu zadání samostatně, ale přitom docházel pravidelně na konzultace. Práce má logické členění a také slušnou grafickou úpravu. Dokázal spojit teoretické znalosti z oblasti spolehlivosti s praktickým řešením problému, který nebyl dosud vyřešen. Souhrnem lze konstatovat, že prokázal dobré znalosti na inženýrské úrovni a proto práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Polsterová, Helena

V diplomové práci diplomant zpracovává problematiku spolehlivosti statických elektroměrů. Zadání práce vzešlo z potřeb společnosti ZPA Smart Energy a.s., z požadavku stanovit spolehlivostní parametry vyráběných elektroměrů. V teoretické části práce je pojednáno o spolehlivosti a spolehlivostních ukazatelích. Dále se diplomant zaměřil na popis principu práce jednotlivých typů elektroměrů. V závěru teoretické části představuje možné metody, kterými je možné parametry spolehlivosti, především intenzitu poruch, určit. V experimentální části se zaměřil na dvě z popisovaných metod, na „Analýzu dat z pole“, tedy sledování chování již zavedeného výrobku. V rámci této metody byly provedeny dvě analýzy, pro první byla použita data zjištěná u výrobce, druhá využívala data poskytnutá zákazníkem pro konkrétní typy elektroměrů. Z uvedených dat vyčíslil odhad intenzity poruch a střední doby do poruchy. Další použitou metodou byla „Predikce spolehlivosti z jednotlivých komponentů“, která je založena na sečítání hodnot intenzit poruch jednotlivých komponentů. Závěrem diplomant porovnává výsledky získané oběma metodami. Třetí navrhovanou metodou byla „Metoda predikce spolehlivosti zrychlenými zkouškami“. Tato metoda však nebyla, především z finančních důvodů, použita. Lze konstatovat, že diplomant se ve zvolené problematice orientuje velmi dobře. Výsledky práce jsou jistě pro zadávající firmu přínosem. Přes drobné formální nedostatky lze konstatovat, že práce je přehledná a na dobré úrovni.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 67142