GABRIEL, P. Simulovaná rozhraní testovací stanice avioniky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
1. Informace k zadání Diplomová práce byla součástí projektu budování laboratoře pro integraci avioniky ve výjovém centru firmy Honeywell v Brně. Cílem celého projektu je vybudovat laboratoř umožňující testování systémů Honeywell avioniky dodávané evropským výrobcům letadel. Součástí zadání projektu je také zaručit maximální vytížení laboratoří včetně přístupu pro vzdálené vývojové týmy. Práce diplomanta byla náročná po organizační i technické stránce. Řešení bylo nutné vyvinout a otestovat za plného běhu laboratoří. Po technické stránce bylo nutné seznámit se s komplexní architekturou systému a testovací stanice. Jako systém kritický pro bezpečný provoz letadla jsou jednotlivé podsystémy navrženy s velkou nadbytečností, což přispívá k odolnosti proti výpadkům, ale velmi komplikuje výběrovou logiku jednotlivých vstupů a jakoukoliv manipulaci s nimi. Bylo také nutné poradit si s omezenou dostupností některých HW komponent. Instalace kamery vyžadovala dobře stanovit kritické požadavky a vybrat vhodné zařízení, dále bylo nutné kameru zpřístupnit v rámci firmení sítě a navrhnout vhodné řízení přístupu s ohledem na ochranu vývozních licencí apod. Diplomant si s náročnými částmi poradil velmi dobře a výstupy práce splnily má očekávání. Jím realizované prototypy jsou základem pilotního projektu a některé části už byly nasazeny i v dalších laboratořích. Zadání práce bylo splněno. 2. Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Diplomant měl možnost spojit práci na zadání s odbornou praxí ve firmě Honeywell. To mu umožnilo mít pravidelný přístup k vybavení a kontakt s experty. Toho student dobře využil. Na konzultace docházel pravidelně a připraven. Kromě toho pracoval samostatně a v přiměřené míře improvizoval aby dosáhl požadovaného výsledku. 3. Aktivita při dokončování Diplomant se během své odborné praxe stal součástí vývojového týmu, což mu na jednu stranu pomohlo získat potřebný technický přehled o funkcích systému a použití testovací stanice. Projektové priority na druhou stranu dokončování práce komplikovaly a závěrečná zpráva diplomové práce je v některých částech až příliš stručná. 4. Práce s literaturou Student se rychle zorientoval ve firemních systémech pro správu dokumentace. Dostupné technické informace byl také schopen samostatně aplikovat při realizaci prototypu. 5. Souhrnné hodnocení Zadání práce bylo splněno a práci hodnotím stupněm velmi dobře.
Student Bc. Petr Gabriel vypracoval diplomovou práci na téma „Simulované rozhraní testovací stanice avioniky“. Cílem práce bylo seznámení se způsobem ovládání vybrané avioniky firmy Honeywell a návrh technického řešení náhrady fyzických ovladačů SW simulací a realizace prototypu alespoň jednoho ovládacího prvku. Práce je členěna, mimo úvod a závěr, do pěti kapitol. Kapitoly 2, 3 a 4 popisují vybraný systém a tvoří teoretický úvod práce, kapitola 5 a 6 popisují návrh a samotné řešení simulovaného rozhraní. Rozsah práce je malý, neboť samotná práce má pouze 29 stran, tzn. kratší bakalářská práce, z toho pouze deset stran je návrh vlastního řešení. Práce je náležitě doplněna ilustračními obrázky a využívá různé zdroje informací, které jsou vždy v práci citovány. Bohužel mezi zdroji jsou pouze on-line materiály a dvě příručky zadavatelské firmy, je škoda, že teoretická část nevychází z primárních zdrojů. V práci se vyskytují překlepy a chybějící odkazy (např. strana 10). Práce obsahuje dvě rovnice, které jsou uvedeny až těsně před závěrem a nejsou v práci použity. Bylo by vhodné také doplnit seznam zkratek o všechny používané zkratky, např. v kapitole 6.1 na straně 29 je hned několik zkratek neuvedených v seznamu (např. SITS, DFTS). Při řešení student prokázal své odborné znalosti a dobrou orientaci v dané problematice, bohužel práce působí nedokončeně, student navrhl řešení, které ale realizoval jen částečně. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem práci hodnotím stupněm E, 52 bodů.
eVSKP id 74241