SZEKERES, V. Optimalizace tvaru drážky asynchronního motoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Pan Bc. Vojtech Szekeres přistupoval k diplomové práci zodpovědně, pracoval po celou dobu pilně a v dostatečné míře využíval konzultací. Autor si osvojil znalosti problematiky optimalizace elektrických strojů točivých s využitím umělé inteligence. Prokázal schopnost aplikovat tyto znalosti na řešení zadaného problému. Z mého pohledu se jedná o zdařilou práci a sestavené optimalizační skripty mohou být využity i v praxi . Oceňuji, že student prezentoval dílčí výsledky své práce na studentské soutěžní konferenci Student EEICT 2016. Diplomant splnil cíle zadání. Práci hodnotím stupněm A/ výborně a práci doporučuji k obhajobě.
Diplomant předložil k obhajobě diplomovou práci na téma „Optimalizace tvaru drážky asynchronního motoru“. Cílem práce bylo najít optimální tvar drážky s ohledem na maximální účinnost a účiník asynchronního motoru. Téma práce je aktuální vzhledem k neustálému tlaku na zvyšování obou parametrů při zachování, nebo ještě lépe snížení výrobních nákladů. Práce je rozdělena do pěti kapitol a má 65 stran a je psána ve slovenštině. V první kapitole je pojednáno o principu činnosti asynchronního motoru, jeho vlastnostech a vlivu parametrů na některé charakteristiky. Druhá kapitola pojednává o možnostech optimalizace. Jsou podrobněji rozebrány optimalizační algoritmy „genetický algoritmus“ a algoritmus SOMA“. Obsahem třetí kapitoly je definice tvaru drážky, která se bude optimalizovat. Tvar drážky musí respektovat technologické možnosti výroby a požadavky na mechanickou pevnost. Pro optimalizaci byl vybrán čtyřpólový stroj se jmenovitým výkonem 29 kW, 1500 ot/min. V rámci optimalizace byl definován parametrický model drážky v programu Maxwell 2D a v programu RMxprt. Vlastní optimalizace probíhala podle genetického algoritmu, který je součástí programu Maxwell a podle algoritmu SOMA, který je volně dostupný od autora programu na web. Stránkách. Výsledky optimalizace jsou uvedeny a zhodnoceny ve čtvrté kapitole. Práce má velmi dobrou grafickou úroveň, je přehledná, logicky uspořádaná s vyváženými kapitolami. Závěr: Diplomant prokázal schopnost samostané práce. Během řešení musel nastudovat problematiku optimalizace pomocí metod umělé intelligence a řešit optimalizaci technických problémů. Diplomová práce má velmi dobrou úroveň a odpovídá svým rozsahem a způsobem zpracování požadavkům na diplomovou práci daného oboru.
eVSKP id 91271