DUISENBEKOVA, K. Systémy detekce narušení perimetru využívající optická vlákna [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Cílem závěrečné práce studentky byl teoretický rozbor problematiky využití optických vláken k detekci narušení zabezpečeného perimetru a praktické ověření zónového systému na principu optické interferometrie. V rámci teoretické části práce popsala studentka současný stav v dané oblasti a vysvětlila některé základní principy nutné k pochopení řešené problematiky. Popis současných řešení je zpracován dobře. Teoretické základy jsou popsány velmi obecně a zasloužily by si, vzhledem k náročnosti a komplexnosti problematiky, probrat více do hloubky. V praktické části práce měla studentka realizovat řadu experimentálních měření a provést vyhodnocení v časové i frekvenční oblasti. Přestože byly splněny všechny cíle zadání, kvalita zpracování a vyhodnocení náměrů je spíše podprůměrná. Studentka se snažila pracovat samostatně, pravidelně konzultovala průběžné postupy i výsledky své práce, nicméně jak z práce, tak i konzultací je zřejmé, že problematice plně neporozuměla. Vzhledem k výše uvedenému, navrhuji známku D, 60 bodů.
Studentka vypracovala práci na téma Systémy detekce narušení perimetru využívající optická vlákna. Rozšířený abstrakt má špatný formát neměl by být nijak členěn, jelikož se jedná o abstrakt. V teoretické části popisuje optická vlákna a kabely, a některé senzorické systémy. Členění textu na kapitoly je zmatečné a některé kapitoly jsou zde navíc. Navíc text není psán příliš čtivě, a tak je nutné se často v textu vracet pro pochopení jednoduchých myšlenek. Praktická část obsahuje pouhých 10 stran a je většinou tvořena obrázky. Měření spočívalo pouze v zapojení interferometru a naměření několika událostí. Navíc v popisu praktické části zmiňuje, že na základě rešerše zvolila Michelsonův interferometr, ale podle schématu používá Machův–Zehnderův interferometr (navíc v popisu schématu 7.6 jsou tři překlepy). Událost chůze není dle mého názoru naměřená správně, navíc ve spektrogramu autorka označuje špatnou část spektra jako chůzi. Není možné, aby chůze měla ve spektru konstantní hodnotu a označená část nejspíše odpovídá nějakému rušení serveru. Nechápu příliš význam časových os grafů, které začínají a končí v záporných hodnotách. V časových grafech je použito sekund a ve spektrech minut, takže korelace výsledků je velice složitá. Dále mi chybí jakékoliv porovnání jednotlivých událostí. Nevím kolik vzniklo v rámci práce měření z práce však vyplývá, že na venkovním polygonu byly změřeny tři události a tři události v rámci testování v laboratoři. Z tohoto hlediska je možné naměřit praktickou část za jedno odpoledne, a i to je dle mého přehnaný odhad. Práce působí dojmem, že byla psána na poslední chvíli. Text obsahuje velké množství překlepů a typografických chyb, klíčová slova a seznam zkratek nejsou seřazeny. Práce s literaturou je tristní, jelikož není použitý jednotný citační styl, objevují se zde citace bakalářských prací. Přínos bakalářské práce je dle mého názoru minimální. Vzhledem k výše uvedenému hodnotím bakalářskou práci známkou E/50.
eVSKP id 151182