FLIEGER, V. Využití netradičních materiálů ve stavbě CNC obráběcích center na nerotační součásti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Marek, Jiří

Diplomová práce řeší velmi aktuální téma, které je již delší dobu sporem mezi konstruktéry CNC obráběcích strojů. Jedná se o to, jaký materiál ve stavbě nosných soustav je lepší. Diplomant přináší ve své práci metodický rozbor s použitím výběru optimální varianty, která je založena na odborném odhadu, ne na matematickém základu. Jeho práci a přístup lze hodnotit jako proaktivní. Na konzultace chodil pravidelně a přinášel svá řešení, která byla diskutována, a ty pak podpořil výběrem optimální varianty. Využitelnost pro praxi vidím s menšími úpravami dle charakteru firmy.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Pavlík, Jan

Autor se v předložené diplomové práci zabývá využitím netradičních materiálů ve stavbě CNC obráběcích center. V úvodní části autor definuje jaké materiály je možné do této kategorie zařadit a uvádí jejich typické vlastnosti. Dále se věnuje stručnému rozboru struktur OS pro nerotační součásti, jimž se má práce zabývat což je využito dále v práci pro výběr konceptu stroje. Autor pro jednotlivé uzly stroje provádí hodnocení a výběr vhodného materiálu. Stěžejní část práce se pak věnuje samotnému konstrukčnímu návrhu pohybové osy stojanu stroje doplněného vhodně o patřičné výpočty. Následuje vizualizace MKP výpočtů zaměřených na porovnání rozložení teploty na navržené konstrukci u konvenčního materiálu a polymerbetonu. Nedostat předložené práce je možné spatřovat především ve výkresové dokumentaci, např. u tělesa pojezdu není jasně definovaná poloha otvoru pro matici vůči dosedací ploše, dosedací plocha Ra 3,2 a průchozí otvor pro šroub Ra 1,6 včetně zapuštění pro hlavu. V celkové sestavě orientace gufer pro utěsnění ložisek šroubu. Ve výkrese stojan s mezikusy detail Z kolmost k základně A, která je s osou rovnoběžná, tolerance 0,1 k hrubé ploše betonového stojanu. Není zřejmé zda se v sestavě opracovává i POZ.3, není definovaná GT rovnoběžnosti osazení pro vedení atd. K některým z výše uvedených nedostatků autor dostane možnost se vyjádřit v rámci odpovědí na otázky oponenta. Jinak celkově hodnotím práci kladně, splnila všechny cíle zadání a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 116836