HATALA, B. USB rozhraní implementované v mikrokontroléru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
V rámci bakalářské práce měl student implementovat USB komunikaci na standardním mikrokontroléru a demonstrovat funkčnost implementace. Součástí práce bylo navržení konceptu výměny dat pro měřící zařízení a jeho připojení na standardní USB rozhraní. Student pracoval samostatně, provedl internetový průzkum a zvolil postup práce, který vedl k uvedenému cíli. Byla zvolena vhodná mikrokontrolérová platforma a student navrhnul koncept výměny dat. Tento koncept student zrealizoval. Student původně zpracoval bakalářskou práci, kterou však neobhájil, a proto mu bylo umožněno práci doplnit a rozšířit se stávajícím zadáním. Toto student udělal, práci doplnil a odevzdal. U práce chybí jako elektronická příloha odevzdané zdrojové kódy programu. Práce studenta v zásadě plní body zadání a práci proto doporučuji k obhajobě.
Pan Hatala měl za úkol oživit vhodné zařízení obsahující mikrokontrolér se zaměřením na implementaci USB rozhraní. K tomu si zvolil jednoduchou demonstrační aplikaci, která má za úkol posílat měřená data do PC a kterou je možné ovládat jako USB HID zařízení. Teoretická část, která se věnuje popisu USB komunikace a jeho profilů, je zpracovaná dostatečně, i když nejde úplně do hloubky. Praktická část se nicméně omezuje na využití knihoven generovaných zvoleným vývojovým prostředím umožňující dopsání uživatelského kódu na nejvyšší vrstvě USB softwarového vybavení. Nutno ale říct, že autor musel správně zvolit a nadefinovat profily, které vyplývaly z jeho zvolené demonstrační aplikace. Rozporuplným dojmem působí také fakt, že student ve své práci popisuje útržkovitě tvorbu vlastní DPS, avšak řešení údajně implementoval pomocí dostupného vývojového kitu. Zdrojové soubory vytvořené desky ani firmware přiloženy nejsou, autor pouze uvedl výňatky v textové části práce. Autor také uvádí, že vytvořil šablonu pro rozhraní klávesnice, avšak bližší informace o této vytvořené šabloně již chybí. Nicméně z textové části práce vyplývá, že by uvedené řešení mohlo být funkční. Po formální stránce bych vytknul členění kapitol, které může působit jen netradičně, avšak jednotlivé kapitoly či podkapitoly nepokrývají zcela body zadání. U práce typu technická zpráva je také zarážející, že teoretická část práce zabírá stejné místo jako návrh konceptu a vlastní realizace. Práce také obsahuje množství typografických chyb a polovina obrázků je stěží čitelná. Dobrý dojem také neudělá prázdný seznam tabulek. I když z práce není úplně jasné, zda autorovi jeho přímočaré řešení fungovalo, z logiky věcí vyplývá, že by mělo, a proto doporučuji práci k obhajobě a navrhuji známku E (55 b.).
eVSKP id 128711