MATĚJA, J. Konstrukce multifunkčního obráběcího centra [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Blecha, Petr

Student přistupoval k vypracování diplomové práce rozvážně a prokázal svoji schopnost řešit inženýrské úkoly na dobré úrovni. Hodnocení zohledňuje systematičnost zpracování a velkou míru zjednodušení výpočtů bez patřičných silových rozborů. I přesto lze dosažené výsledky využít při dalším vývoji předmětného strojního zařízení.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Holub, Michal

Úvod diplomové práce je věnován rešerši, ze které vychází koncepce budoucího smykadla. Diplomantovi bych vytkl počet zdrojů využitých při řešení rešeršní části. Dá se říci, že textová část je založena na jednom zdroji. Další část práce je věnována výpočtu řezných sil. Zde mohl být text doplněn obrázky z jednotlivých rozkladů sil a popisu koeficientů přímo v textu. Kapitola 13 věnována návrhu smykadla je zbytečně moc zjednodušená. Jedná se o nosnou část stroje, od které se odvíjí výsledná pracovní přesnost obráběcího stroje. Zde by měli být doplněny schémata zatížení pro různé polohy frézovací hlavy a tím i řešení různých variant zatížení smykadla včetně technologie soustružení. Dále při řešení úloh MKP by měly být zobrazeny zatěžující síly a zavazbení konstrukčního celku. Návrh multifunkčního stroje by měl zahrnovat i technologii soustružení, pro kterou chybí schematické zobrazení výslednic sil od obrábění a zatížení smykadla. Na straně 47 diplomant píše, že výsledná deformace smykadla je 1,155mm. Tuto hodnotu jsem z MKP analýzy nepostřehl a byla by taková deformace u smykadla obráběcího stroje akceptovatelná z hlediska výsledné pracovní přesnosti? V kapitole 14 je proveden rozklad sil a uložení vřetene. Diplomant provedl patřičná zjednodušení, které jsou při řešení těchto úloh akceptovatelné. Bylo by vhodné popsat reálné a zjednodušené schéma rozkladu sil na vřetenu. Dále bych poukázal na vazby, které jsou na obr. 45. na straně nástroje. Tyto vazby neodpovídají modelům na straně 66. U výkresové dokumentace bych doporučil vhodnější volbu hladin pro přehlednost. U výkresu sestavy je nutné dávat celkové kóty s desetinou přesností? U výrobního výkresu vřetene bych podotknu, že se jedná o rotační součást a chybí mi zde vyvážení, dále některé rozměry by měli být tolerované (např. drážka pro pero). Z formálních záležitostí jsou v práci místy vynechány jednotky (např. 96, 98) a číslování vzorečků (mezi 85 - 86), a u některých obrázků bych volil vyšší rozlišení (např. obr. 15). Výstupem diplomové práce je strojní uzel „smykadlo“, které bylo s kolegy převedeno do jednoho konstrukčního celku zobrazující multifunkční obráběcí centrum. Práci i přes výše uvedené nedostatky hodnotím jako uspokojivou a po patřičných úpravách by mohla sloužit jako základ pro konstrukci multifunkčního obráběcího centra.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 65279