RANDA, D. Výpočet zatížení elektrického pohonu brány [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Student vypracoval diplomovou práci na téma Výpočet zatížení elektrického pohonu brány. V průběhu práce se seznámil s výpočetními postupy pomocí metody konečných prvků a to s ohledem na proudění a mechanické zatížení. Dále provedl návrh BLDC motoru, který se odvíjí od určených zatížení. Student zvládl danou problematiku vcelku dobře, docházel na konzultace a na samotných výpočtech zatížení strávil velké množství času. Samostatně musel nastudovat velké množství literatury z oblasti mechaniky.
Diplomová práce je věnována problematice výpočtu zatížení elektrického pohonu brány a praktickému návrhu BLDC motoru. Prakticky je rozdělena na 8 kapitol , z nichž 5 je obsahově nejdůležitější.. Vyznačuje se přijatelnou stylistikou, nerespektováním ČSN 013180 a dobrou grafickou úpravou. Zadání diplomové práce bylo v bodech 1,2,4.5 splněno. Bod zadání č.3 s názvem „Vypočítejte zatížení brány pro konkrétní případ pomocí metody konečných prvků“ jsem v diplomové práci doložený nenalezl. Uváděny jsou pouze výsledky. Diplomant se v práci zabývá problematikou výpočtu zatížení elektrického pohonu brány. Nelze akceptovat jeho prezentované konstrukční provedení asynchronního motoru. Zcela je totiž pominuta vzduchová mezera, která má u elektrických strojů zásadní význam (str. 15). Opominuty jsou i zásady zpracovávání technické dokumentace, např. viz na obr.14 . Kromě některých problematických formulací, obsahuje DP i tvrzení zcela neakceptovatelné, jako např. v kapitole 2.2 na str.2, kdy v případě asynchronních motorů diplomat prezentuje nepochopení konstrukce a principu činnosti tohoto stroje (posunutí 3 fází o 90 stupňů …). V diplomové práci chybí číslování rovnic, přestože se jedná o práci konstrukčního charakteru. V popisu konstrukčního provedení stroje (str. 25, kap.5.5) se uvádí, že bylo využito tzv. „soustředěného vinutí“. Z toho lze usoudit, že ani korektuře své práce nevěnoval diplomant náležitou pozornost. Z návrhu BLDC motoru není zřejmé, jak bude např. realizovat a zajišťovat vzájemnou polohu mezi jednotlivými permanentními magnety. Soudím, že diplomant sice zvládl modelování technických systémů pomocí MKP, ale teorii asynchronních strojů zažitou a zvládnutou zcela nemá. V práci není uvedeno jak si pohon „poradí i s případnými klimatickými podmínkami“….. Oceňuji zaměření jeho práce, které je aktuální a využívání literárních pramenů. Diplomant se snažil rovněž aplikovat získané znalosti a dovednosti z doposud absolvovaných odborných předmětů. Pokud by absolvoval předmět „Stavba el. strojů“, potom by zpracování jeho DP bylo zajisté preciznější. Při jejím zpracovávání se také seznámil s moderními technikami, které se při provádění takových návrhů používají. Získané výsledky a poznatky z této problematiky bude možno informativně využít při výuce laboratorních cvičení v předmětu MSES, LLSP, apod.
eVSKP id 127883